aktuality

Tuzemští výrobci nábytku očekávají posílení na domácím trhu

Předání ocenění NÁBYTEK ROKU 2021 za vítězný výrobek – židli „MUUNA“, kterou pro výrobní společnost RIM CZ a.s. navrhlo italské designérské duo Massimo Costaglia & Giulio Mazzanti. Foto: Ing. František Novák
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Po jarní covidové pauze se v úterý 21.9.2021 otevřely brány veletrhu nábytku a interiérů FOR INTERIOR v Praze – Letňanech. Podzimní FOR INTERIOR je letos mimořádně v souběhu s veletrhem FOR ARCH. Asociace českých nábytkářů (AČN) zde dodatečně předala ocenění NÁBYTEK ROKU 2021 a zároveň zveřejnila předpokládané ekonomické výsledky sektoru v letošním roce. Podle výsledků za první pololetí AČN očekává výrazný růst produkce a posílení českých nábytkářů na tuzemském trhu.

„Ačkoliv stále přetrvávají obavy z dalšího vývoje pandemie nemoci covid-19 a s tím spojených rizik, jako profesní svaz výrobců nábytku očekáváme pro letošní rok výrazný růst produkce nábytku o 5,5 miliard korun. Současná rizika jsou především nedostatek výrobního materiálu a tím zpožďování dodávek materiálu a komponentů. Nicméně nedochází k excesům, že by hrozilo zastavování výroby, tak jako například v automobilovém průmyslu,“ říká tajemník AČN Tomáš Lukeš.

Po jistém poklesu spotřeby nábytku na našem trhu v loňském roce je podle něj opět nastartován růst. A to poměrně podstatný. Je vidět, že nejenom české domácnosti, ale i firmy využívají oživení a nakupují nábytek a realizují nové vybavení svých interiérů. Svou roli zajisté hrají i obavy z nastartované inflační spirály. Obavy z inflace podporují spotřebu i investice.

AČN předpokládá, že produkce nábytku by v letošním roce mohla dosáhnout 54 miliard Kč oproti 48,5 miliardám Kč v loňském roce. Tyto dobré výsledky se stále opírají i o úspěšnost exportu nábytku, kdy podíl salda zahraničního obchodu na celkové produkci by měl činit 18,5 %. To je sice pokles oproti loňskému roku, ale celková částka exportu nábytku by mohla dosáhnout 36 miliard Kč. To je nárůst o 2,43 miliardy Kč. S rostoucí spotřebou i exportem nábytku lze ovšem očekávat, že poroste i import nábytku, a to z loňských 23,69 na letošních 26 miliard Kč. Z očekávaných 44 miliard Kč nábytku prodaného na našem trhu by si tuzemští výrobci měli „ukousnout“ 18 miliard Kč. Z uvedených dat lze dopočíst, že 59 % nábytku prodaného na našem trhu by mělo pocházet ze zahraničí.

„Je to zejména cenová válka na nižších segmentech trhu s nábytkem, která vede k prodeji vysokého podílu importovaného nábytku. Často bez ohledu na výrazně nižší kvalitu. Vždyť při porovnání cen za jeden kg u importovaného nábytku byla částka v letošním prvním pololetí 81,38 Kč/kg. Zatímco u exportovaného nábytku je ve stejném sledovaném období cena 97,94 Kč/kg. Ne vše levné je nekvalitní, ale kvalita rozhodně není zadarmo, a to samé platí i o službách s prodejem nábytku spojených,“ doplňuje Tomáš Lukeš.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina