aktuality

V jihočeském Trocnově vyrůstá nový archeoskanzen

Stavba středověkého archeoskanzenu v památníku Jana Žižky z Trocnova v Trocnově. Foto: Jihočeské muzeum
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V Trocnově, rodišti Jana Žižky, vzniká replika vesnice vrcholného středověku. Investorem je Jihočeské muzeum, náklady budou 47 milionů Kč.

Výběr dodavatele stavby nového Archeoskanzenu Trocnov v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova (národní kulturní památka ČR) schválila rada Jihočeského kraje již v dubnu 2020. Smlouva o dílo byla se společností S-B s.r.o. ze Sedlčan podepsána v areálu Památníku dne 12. 5. 2020. Náročná stavba s velkým podílem ruční práce a s uplatňováním dobových technologií, především opracováním dřeva a tvorbou střech, je rozdělena na 3 etapy a dokončena by měla být v roce 2024.

Zatím je firma S-B s.r.o., která má za sebou i skanzen ve Vysokém Chlumci u Sedlčan, v předstihu. Archeoskanzen zahrne zemanský dvorec z první poloviny 15. století a selský dvorec. „Podstatná část zemanského dvorce je hotová. Dva objekty jsou kryté modřínovým šindelem, jímž je pokrytá i sýpka, kde ve středověku schraňovali to nejcennější, co měli, úrodu. A pak jsou tam dva objekty pokryté žitnou slámou, doškem. Střechy čtyř hlavních objektů jsou de facto hotové,“ řekl ředitel Jihočeského muzea František Štangl.

Ve skanzenu budou repliky předmětů ze 14. až 15. století včetně nábytku, zemědělských a řemeslných nástrojů, zbraní či husitského vozu, rovněž stáje či venkovní pec.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích předpokládá, že v souvislosti s otevřením nově revitalizovaného areálu včetně Archeoskanzenu Trocnov dojde k významnému navýšení návštěvnosti této lokality. V současnosti je návštěvnost muzejní části (byla rekonstruována v letech 2015 – 2016) cca 9700 platících návštěvníků ročně a celková návštěvnost areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova vč. akcí se odhaduje na cca 20 000 návštěvníků. Vedení muzea předpokládá, že po otevření Archeoparku by návštěvnost měla činit kolem 50 000 návštěvníků ročně.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina