aktuality

Výstava Jsme tady! Ženy v designu od roku 1900 po současnost

VDM-Zeny
Pohled do depositáře Vitra. © Vitra Design Museum, foto: Mark Niedermann
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V knihách o nábytkovém designu se o ženách designérkách dočteme jen málo. Přitom se ženy na vývoji moderního designu nábytku, interiérů a průmyslového designu podílely zásadním způsobem. Výstava Jsme tady! Ženy v designu od roku 1900 po současnost, která se koná od 23. 10. 2021 do 6. března 2022 ve Vitra Design Museum, se tento nedostatek snaží napravit.

Výstava představí přibližně 80 žen, které v posledních 120 letech byly pro vývoj designu důležité. Patří sem představitelky modernismu, jako byly Eileen Gray, Charlotte Perriand, Lilly Reich či Clara Porset, významné obchodnice jako Florence Knoll či Armi Ratia, ale i méně známé postavy jako například sociální reformátorka Jane Addams. Současné pozice a výhledy do budoucna reprezentují designérky jako Matali Crasset, Patricia Urquiola, Julia Lohmann nebo skupina Matri-Archi(tecture) collective.

Výstava Jsme tady! Ženy v designu od roku 1900 po současnost má čtyři části, ve kterých sleduje prostřednictvím mnoha exponátů a nových historických poznatků, práci a pracovní podmínky žen v designu od raného modernismu po současnost.

První část se zaměřuje na rozvoj designu v Evropě a v Severní Americe kolem roku 1900, kdy se design stával samostatným povoláním. Přesto, že návrhářky získávaly vzdělání, studovaly a učily se v New Yorku, kde pomáhala Elsie de Wolfe vytvářet novou odbornou oblast interiérového designu, výtvarných a uměleckoprůmyslových školách a od roku 1919 ve škole Bauhaus ve Výmaru, na ruské vysoké škole umění VKHUTEMAS, a na německé Deutsche Werkstätten v Drážďanech-Hellerau, bylo požadováno, aby zůstávaly ve svých tradičních rolích. Příběh designu je i příběhem boje žen za rovná práva a uznání.

Druhá část výstavy se zaměřuje na období mezi dvacátými a padesátými lety, tedy na dobu, kdy si designérky, navzdory přetrvávajícím patriarchálním vzorcům, začínaly budovat mezinárodní jméno. Podíl designérek na společné práci s manželi nebo kolegy (Ray Eames se svým manželem Charlesem, Aino Aalto s Alvarem, Charlotte Perriand se svým slavným kolegou Le Corbusierem) byl mnohdy daleko významnější, než se dříve předpokládalo.

Třetí část výstavy se věnuje období od padesátých do osmdesátých let, kdy se výborné nápady návrhářek stále mezi návrhy mužů jen obtížně prosazovaly.

Čtvrtá část výstavy nás přivádí do současnosti. Ukázky práce uznávaných mezinárodních návrhářek, jako jsou Matali Crasset, Patricia Urquiola či Hella Jongerius jsou důkazem toho, že v dnešní době mohou mít úspěšnou kariéru v designu ženy stejně jako muži. Některé návrhářky posouvají hranice své disciplíny a zásadně přispívají k redefinování významu designu jako takového.

Zdroj: Tisková zpráva VDM

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina