materiály

Otevírání a zavírání interiérových dveří bez pomoci kliky

Materialy_Impulso
Dveřní křídlo ze stavebního pouzdra vysuneme lehkým zatlačením na hranu. Foto: Radomír Čapka
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Systémy push-to-open známe především z oblasti tzv. bezúchytkového nábytku, kdy dveře a zásuvky otevřeme lehkým zatlačením na čelní plochu. Stejným způsobem – lehkým zatlačením, resp. u zásuvek lehkým přiražením – úložné prostory opět zavřeme. Německý výrobce těchto samozavíracích nábytkových komponentů implementoval zmíněný systém i do interiérových dveří a v roce 2019 za něj získal ocenění Interzum Award v kategorii „inteligentní materiál a design“.

Zmiňovaným oceněným produktem je samozavírací jednotka IMPULSO, která vychází ze samozavíracích jednotek používaných u nábytkových zásuvek. Jde o kombinaci systému push-to-open pro otevření lehkým zatlačením a samozavíracího systému s pomalým dojezdem Soft Close, pracujících zcela autonomně. V tomto případě je ale určena pro lineárně posuvné interiérové dveře zasouvané do stavebního pouzdra. Integrace Impulsa s funkcí „samozavírání“ a „vysouvání“ do jedné jednotky umožňuje zcela zasunout posuvné dveře do stavebního pouzdra tak, že viditelná zůstává pouze svislá hrana dveřního křídla, která lícuje s plochou zárubně.

U běžných zasouvacích dveří standardně nabízených na trhu brání úplnému zasunutí do zdi klika či madlo, za které dveře z pouzdra vysouváme. Dveře s jednotkou Impulso kliku ani madlo nepotřebují. Zcela postačí jen zapuštěná úchytka, kterou použijeme pro otevření uzavřených dveří. Při plném otevření se dveřní křídlo automatickým dotahem zcela skryje v zabudovaném stavebním pouzdře (funkce Soft Close). Při zavírání dveří pouze zatlačíme na viditelnou hranu křídla a to se z pouzdra automaticky vysune (funkce push-to-open).

V opačném směru pohybu, tedy pro otevírání, je možné dveře vybavit standardním Soft Close mechanismem, takže pohyb dveřního křídla je v závěrečné fázi tlumen jak při otevírání, tak při zavírání.

Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina