V Nadací dřevo pro život pořádané anketě Dřevěná stavba roku 2021 získala letos hned dvojí ocenění, jedno od hlasující veřejnosti v kategorii realizované malé dřevěné konstrukce a druhé od odborné poroty v kategorii realizované interiéry, mobilní útulna Aranka, navržená pražským architektonickým studiem Martin Kožnar Architekt s.r.o. O tom, jak se rodila její dřevěná a zvenčí hliníkovým plechem opláštěná konstrukce, navržená pro přepravu na atypickém výsuvném ocelovém podvozku, a jaké možnosti nabízí její ořechový interiér s různými textilními doplňky produkovanými pod značkou DURCH DUO, jsem se počátkem května dozvěděl při rozhovoru s jejich autory – MgA. Martinem Kožnarem a jeho partnerkou MgA. Danou Elsterovou při návštěvě jejich společného bydliště v obci Cizkrajov – Dolní Bolíkov u Dačic v okrese Jindřichův Hradec.
Proč mobilní a proč právě Aranka?
Mobilní útulna Aranka, dokončená v roce 2019, představuje dřevěnou a zvenku oplechovanou kabinu o rozměrech cca 6,8×2,5×3 m (délka x šířka x výška), umístěnou na speciálním atypickém ocelovém dvojnápravovém podvozku, opatřeném zadními teleskopicky výsuvnými ližinami, o celkové hmotnosti do 3,5 t. Funguje jako uzavřený, energeticky (téměř) nezávislý ostrovní systém a nabízí minimální a zároveň komfortní pobyt pro 4 osoby na minimálně 4 dny v průběhu celého roku. Byla navržena architektem MgA. Martinem Kožnarem pro glampingové aktivity společnosti Hideandseek s.r.o. Vamberk, spoluvlastněné jeho kamarádem MgA. Vladimírem Peškem.
„V roce 2015 se mi telefonicky ozval můj kamarád z ‚vejšky‘ Vladimír Pešek, který se tehdy spolu se svojí rodinou vrátil z cca půlročního putování po Novém Zélandu a Austrálii, kde jej oslovil systém jednoduchých a volně přístupných chatek pro ubytování turistů putujících po tamních národních parcích, jestli bych pro něj nenavrhnul 3 domečky pro umístění na louce nebo někde v lese, které by pak on po dohodě s vlastníky pozemků využíval v rámci svých podnikatelských aktivit k tzv. glampingu neboli luxusnímu kempování v úzkém spojení s přírodou. Jelikož jsme kdysi spolu s partnerkou v těch končinách také byli, tak jsem přesně věděl, o co mu jde.
Nicméně při úvahách, jak by tyto domečky měly vypadat, jsem narazil na problematickou českou legislativu, podle níž u nás ve volné krajině nemůžete postavit téměř nic pořádného. A tak mě napadlo, že by domečky mohly být mobilní a na principu např. lesnických nebo v minulosti také romských maringotek by umožňovaly přesun z místa na místo,“ říká někdejší absolvent VOŠ a SPŠ Volyně a dnes jedenačtyřicetiletý architekt ohledně myšlenky stojící u zrodu mobilní útulny, kterou s ohledem na mobilitu a černě zbarvenou fasádu (původně navrženou z opáleného dřeva), připomínající vlasy mladé cikánky, později pojmenoval jako Aranka.
Hmotnost do 3,5 tuny ve vztahu ke konstrukci…
Investorovi V. Peškovi se nápad mobilní verze útulen líbil s tím, že součástí jejích interiérů by mimo jiné mohla být i sauna. Později své požadavky rozšířil ještě o možnost nabídnout ubytovaným lidem…
Zobraziť celý článok v eDM 9/2021 >>