aktuality

Slovenka roka 2021 učí chlapcov spracovávať drevo a železo, murovať domy

Ocenená Slovenka roka 2021 Mgr. Anna Jurgovianová
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Anketa Slovenka roka 2021 vyvrcholila slávnostným vyhlasovaním výsledkov v priamom televíznom prenose 27. augusta 2021. Nominovaných bolo vyše 300 zaslúžilých dám v 10 kategóriách. Prvenstvo v ocenenej kategórii Vzdelávanie získala Mgr. Anna Jurgovianová – zakladateľka, riaditeľka a špeciálna pedagogička Súkromnej SOŠ v Kežmarku. Už 23 rokov pracuje s rómskou komunitou detí. Je filantropkou, výtvarníčkou. Škola má odnože – výchova a vzdelávanie žiakov z marginalizovaných komunít a výchova s rôznymi stupňami postihnutia žiakov stredoškolského a základného stupňa. Je to ambasádorská škola Európskeho parlamentu.

Súkromná SOŠ v Kežmarku vzdeláva chlapcov pre remeslá spracovania dreva, železa, práce na stavbách a v lese, dievčatá získavajú zručnosti pre domáce práce, výchovu detí, ako krajčírky a kuchárky, pre galantérnu výrobu.

Významným počinom v regióne je zriaďovanie elokovaných pracovísk školy priamo v dedinách, odkiaľ žiaci pochádzajú. Škola má vyučovacie triedy 2-ročného učebného odboru 3383 F Spracúvanie dreva a 3-ročného učebného odboru 8557 H Umelecký stolár, tiež Umelecký kováč a zámočník. Učebne drevárskej výroby sú v nevyužitých spoločenských priestoroch dedín Podhorany, Krížová Ves, Podsadek, Ihľany a v ďalších dvoch dedinách.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina