aktuality

Řemeslníci jednali s vicepremiérem Karlem Havlíčkem

Dne 19. srpna 2021 se sešla Řemeslná rada AMSP ČR s vicepremiérem, ministrem průmyslu a obchodu a ministrem dopravy Karlem Havlíčkem
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Dne 19. srpna 2021 se sešla Řemeslná rada AMSP ČR s vicepremiérem, ministrem průmyslu a obchodu a ministrem dopravy Karlem Havlíčkem. Řemeslnou radu vedli za AMSP ČR Josef Jaroš, garant projektu AMSP ČR „Fandíme řemeslu“ a člen dozorčí rady asociace spolu s členkou představenstva a generální ředitelkou Evou Svobodovou. Zúčastnili se zástupci 25 spolků (včetně Cechu čalouníků a dekoratérů a truhlářů, z. s.) a 5 středních odborných škol. Více jako 1,5 h trvající jednání mělo nabitý program, kde hlavní slovo měly právě řemeslné cechy. Nejdiskutovanějším tématem byla mistrovská zkouška, dále návrat dílen do základních škol a duální vzdělávání. Tyto 3 priority si přinesl Karel Havlíček jako bývalý předseda představenstva AMSP ČR na resort průmyslu.

Mistrovská zkouška je připravena, v pondělí 23. srpna 2021 by měla být předložena ke schválení vládě, její finální podobu však následně schválí až nový parlament. Pilotní projekt dílen do ZŠ realizuje MPO rovněž formou kamionu s mobilními dílnami, který má velký úspěch, nyní byl pořízen druhý ve stylu „The country for the future“, a nadále je poptávka škol obrovská. Nejméně se posunulo téma duálního vzdělávání, kde každý kraj k němu přistupuje s jiným názorem a požadavky a je nutná shoda.

Mezi další projednávaná témata ze strany spolků patřily požadované změny v živnostenském zákoně, dále nekvalitní až nebezpečný nábytek dovážený ze zahraničí ve vazbě na zkušebny a ČOI, míra nezaměstnanosti absolventů středních odborných škol, sponzorovaný přístup k normám, zneužívání absolventů s výučním listem jako odpovědných osob dalšími firmami (pasivní příjem), apel na návrat středních odborných škol pod příslušné resorty (průmysl, řemeslo pod MPO, zdravotní školy pod MZDR, zemědělské pro MZE apod.), zvýšení prestiže řemesel a motivace mládeže, kroky k udržení studentů v gastronomických oborech, důraz na kvalitu gastronomických provozů, akutní potřeba vzdělávání pedagogů středních odborných škol, podpora soutěže Euroskills a digitalizace řemesel.

Zdroj: AMSP ČR

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina