aktuality

Společnost Blum zaznamenala na konci finančního roku působivý obrat

Jednatelé společnosti Philipp Blum (vlevo) a Martin Blum
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Rodinná firma Blum se sídlem v rakouském Höchstu vykázala za finanční rok 2020/2021 končící 30. června 2021 obrat ve výši téměř 2,38 miliardy eur. Jedná se o meziroční nárůst o 24,7 %, to je o 470 milionů eur. Specialista na nábytkové kování dokázal dosáhnout těchto pozitivních výsledků díky silné poptávce spotřebitelů po kuchyních a nábytku nejvyšší kvality. Nedostatek surovin, zejména oceli, však vyvolal silný tlak na dodavatelské řetězce.

„Covidová krize přiměla lidi na celém světě věnovat větší pozornost svým domovům. Současně došlo k posunu v soukromé spotřebě – od tradičních volnočasových aktivit k investicím do domácích úprav, například do kuchyní a nábytku,“ vysvětluje vývoj Philipp Blum, jednatel společnosti.

Rozvoj mezinárodních trhů

Přestože obchody s nábytkem musely během lockdownů na dlouhou dobu zavřít dveře, poptávka po rekonstrukci nábytku a interiérů se po celém světě dramaticky zvýšila. Západní Evropa zaznamenala silný růst, zejména v Itálii, Francii, Velké Británii a Německu. Významný nárůst byl zaznamenán také ve východní Evropě, například v Polsku, Rusku, České republice a Turecku. Obchodování se dařilo i v Severní Americe. Údaje o prodejích také rostly v Asii a Oceánii, přičemž Čína se opět významně podílela na obchodních výsledcích. Poslední rok byl navíc pro společnost Blum pozitivní v Africe, Jižní Americe a na Blízkém a Středním východě.

„Stále dosahujeme většiny svého obratu, tedy 44 %, na našem domácím trhu, v Evropské unii,“ komentuje Philipp Blum. USA jsou s 13% podílem největším jednotným trhem společnosti; ostatní trhy na celém světě tvoří 43 % celkového obratu.

Zaměstnanci jsou klíčovým faktorem úspěchu

„Jsme potěšeni poptávkou po kuchyních, nábytku a následně výrobcích společnosti Blum, ale ta přináší obrovské výzvy, zejména v oblasti výroby,“ zdůrazňuje jednatel společnosti Martin Blum. Spolehlivá a včasná dodávka jejích produktů zákazníkům je pro dlouhodobě zavedenou společnost z Voralerbergu nejvyšší prioritou. „Jsme vděční našim zaměstnancům. Je to díky jejich odhodlání a flexibilitě, že jsme se dokázali vypořádat s tímto mimořádným rokem,“ zdůrazňuje Martin Blum.

Průběžné investice ve Vorarlbergu a organizacích po celém světě

I přes náročné časy společnost Blum důsledně investuje do rozšiřování budov, strojů a zařízení. „Díky dlouhodobému plánování jsme dokázali co nejlépe reagovat na nečekaně silný růst poptávky,“ říká Martin Blum. Rozšíření závodu 4 v Bregenzu bude uvedeno do provozu během léta. Stavební práce na zahájení výrobních zařízení a výškového skladu v závodě 6 v Gaissau již začaly. Projekt by měl být dokončen do poloviny roku 2023. „To jasně ukazuje na náš dlouhodobý závazek vůči výrobním závodům ve Vorarlbergu,“ doplňuje Martin Blum. Investice skupiny Blum do organizací po celém světě slouží k posílení její mezinárodní orientace v souladu se strategií zdravého růstu. Rozšíření závodu v Polsku by mělo být dokončeno na podzim 2023. Výrobní závod v Číně má být dokončen na začátku roku 2022. „Trh prochází rychlým růstem. Rozhodli jsme se na místě zřídit výrobní zařízení, abychom uspokojili poptávku čínského trhu. Poskytne nám to větší flexibilitu, budeme blíže našim zákazníkům a zkrátí to přepravní vzdálenosti,“ vysvětluje jednatel.

Dopad silné poptávky

Vysoká poptávka na trhu v kuchyňském a nábytkářském průmyslu i v jiných průmyslových odvětvích vedla k nedostatku surovin, jako je ocel. „Bohužel naši zákazníci v současné době také musí déle čekat na naše produkty,“ říká Martin Blum. Cena oceli se téměř zdvojnásobila; plasty, obaly, zinek a hliník byly také vystaveny obrovskému zvýšení cen. Podobnou situaci vidíme v oblasti dopravy. Celý mezinárodní dodavatelský řetězec je pod tlakem. V některých případech se náklady na pozemní a námořní dopravu dramaticky zvýšily. „Současná situace je velmi náročná, ale díky dlouhodobému partnerství s našimi dodavateli se nám podařilo vytvořit určitou úroveň stability,“ doplňuje Martin Blum.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina