aktuality

Nároční architekti v USA projektujú pre novostavby okná z firmy Makrowin

Montáž okien Makrowin na budove Hospital v americkom štáte Massachusetts
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Na výstavbu zariadenia pre veteránov HOSPITAL v štáte Massachusetts (USA) dodal slovenský výrobca drevených a drevohliníkových okien a dverí Makrowin, s.r.o. Detva 252 kusov okenných jednotiek s plochou 887 m². Celková dodávka mala hmotnosť viac ako 36 ton.

Zákazku charakterizoval riaditeľ spoločnosti Ing. Dušan Majer: „Okná sme vyrábali počas najprísnejších protikovidových opatrení. Mali sme termín, ktorý sme museli dodržať a okná nesmeli meškať kvôli harmonogramu výstavby. Bolo to veľmi náročné vzhľadom na výpadky vo výrobe a oneskorené dodávky materiálu. Zvládli sme to však na výbornú. Okná sme dodali v predstihu, s časovou rezervou.“

Hospital v štáte Massachusetts nie je klasickou nemocnicou, je to zariadenie ktoré sa bude starať o vojnových veteránov. Budova bola projektovaná v pasívnom štandarde. Na streche sú umiestnené fotovoltické panely vyrábajúce elektrickú energiu na vlastnú spotrebu. Drevohliníkové okná sú vyrobené z trvácnych materiálov so špeciálnou povrchovou úpravou určenou pre prímorské oblasti. Kovanie okien má povrchovú úpravu s vysokou odolnosťou proti korózii. Drevo na výrobu okien muselo spĺňať certifikáciu FSC.

Okná vyrobili v Detve so špeciálnou funkciou otvárania TBT (vyklopenie okna pred otvorením). Užívateľ môže okno sklopiť na vetranie, ale na jeho otvorenie je potrebný kľúč, ktorý má k dispozícii len správca budovy. Tento typ okien sa stále častejšie používa vo verejných budovách a zariadeniach, v klinikách alebo domovoch pre seniorov, aby sa zabránilo neoprávnenému otvoreniu okien zvnútra. Proti prehriatiu objektu boli použité izolačné trojsklá s protislnečnou ochranou. Kvôli bezpečnosti boli použité aj kalené sklá. Každé okno bolo osadené dvomi elektronickými čidlami, ktoré sledujú polohu krídla. Jedno čidlo má na starosti bezpečnosť, druhé zapína a vypína decentralizovanú vetraciu jednotku v danej izbe, ktorá sa pri sklopení okna vypne.

Trh v USA ostal aj počas dvoch rokov koronakrízy hlavným zahraničným trhom výrobcu Makrowin, s.r.o. Detva. Dlhodobo tu umiestňuje viac ako tretinu svojej produkcie, v objeme za cca pol milióna eur ročne. V tvrdej konkurencii sa tu presadzuje kvalitou. Odbytu pomáha aj napojenie na amerických architektov. „Presadiť sa v USA je veľmi náročné a pomáhajú nám referencie. Americký trh je veľmi špecifický, vsadili sme na kvalitu. Americkí architekti, s ktorými naša firma spolupracuje, už novostavby a náročné rekonštrukcie plánujú rovno s našimi oknami. Patríme k lídrom výrobcov dverí a okien pre nízkoenergetické a pasívne domy,“ objasnil situáciu Ing. Dušan Majer.

Výnimočné stavby v USA si zaslúžia výnimočné okná. Samozrejmosťou výrobkov firmy Makrowin je ich energetická úspornosť. Sú priam predurčené pre pasívne a nízkoenergetické stavby, zákazníkom šetria peniaze a prinášajú tepelné zisky. Pre najkvalitnejšie okná používa firma výberové drevo s vysokou hustotou z vysoko kvalitných hranolov, ktoré sa lepia zo štyroch lamiel s radiálnym a poloradiálnym sklonom vláken. Tým sa zabezpečí tvarová stálosť a stabilita okna. Trendom sú stále drevohliníkové okná, ktoré spájajú estetiku dreva z vnútornej strany s jeho ochranou hliníkom z vonkajšej strany.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina