aktuality

Situace v zásobování důležitými dodavatelskými produkty se nadále zhoršuje

Nedostatek materiálu nejvíce ovlivňuje kovové součásti, kování a funkční prvky
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V květnu letošního roku na německé výrobce nábytku nadále těžce doléhal nedostatek materiálů. Ve srovnání s předchozím měsícem se situace v zásobování důležitých dodavatelských produktů ještě zhoršila. V nedávném asociačním průzkumu to potvrdilo asi 70 % dotazovaných výrobců nábytku.

V současné době to má největší vliv na kovové díly, kování a funkční prvky. Téměř 80 % účastníků průzkumu si stěžuje na nedostatek právě v této kategorii komponentů. Pokud jde o dřevotřískové desky, asi 70 % společností hlásí omezenou zásobovací situaci. Výrobci pociťují obrovský nedostatek MDF a HDF desek, čalounických pěn, elektronických součástek a obalových materiálů. Velký nedostatek zaznamenávají také v kategorii potahových materiálů.

„Mezitím byla kvůli nedostatku materiálu omezena výroba přibližně u poloviny společností, v mnoha případech byl zkrácen pracovní týden,“ uvádí na základě průzkumu Jan Kurth, ředitel německých asociací nábytkářského průmyslu (VDM/VHK). V průběhu druhého čtvrtletí roku 2021 se rovněž dále zhoršil cenový vývoj důležitých přípravných produktů.

Zvýšení cen dodavatelských produktů

Oproti předchozímu čtvrtletí podle průzkumu nejvíce vzrostly ceny dřevotřískových desek, čalounických pěn, obalových materiálů i kovových dílů, kování a funkčních prvků. Další zvýšení cen bylo výrobcům nábytku oznámeno ve třetím čtvrtletí roku 2021. „Bohužel zatím neexistuje žádná úleva na straně nákupu,“ uvedl Kurth. „Silné a rychlé zvýšení cen dodavatelských produktů vystavuje náš průmysl obrovskému tlaku a značně mění základy kalkulací.“

Situace je napjatá také u výrobců nábytku z masivního dřeva, jak uvádí na základě dalšího průzkumu manažer statistik VDM/VHK Christian Langwald. Téměř 60 % společností kritizuje, že dodavatelé nedodržují smluvně dohodnuté dodací lhůty. Dodavatelé nábytku z masivního dřeva si dále stěžují na zvýšení cen, zejména u dubu. Ve srovnání s předchozím rokem však zdražily také buk, ořech a měkké dřevo.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina