konštrukcie

Modulární konferenční stolek aneb dřevěné nohy s hliníkovými „nohavicemi“

Konstrukce_Milo
Kolekci modulárních konferenčních a přístěnných stolků MILO v roce 2019 navrhl Lubo Majer pro polskou značku „take me HOME“. Foto: Lubo Majer
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nábytek polské značky, jehož autorem je v Německu žijící slovenský designér, získal ocenění German Design Award 2020. Napadá mě příměr: Svět je malý… Zajímavé je ale nejen toto „mezinárodní propojení“, ale především samotný oceněný produkt, jímž je kolekce modulárních konferenčních a přístěnných stolků MILO, kterou v roce 2019 navrhl Lubo Majer pro polskou značku „take me HOME“.

Rodinu MILO, jak kolekci na svých webových stránkách označuje firma take me HOME, tvoří čtyři typy konferenčních stolků (kulatý, obdélníkový, čtvercový, trojúhelníkový) a jeden přístěnný stolek.

Každý nábytkový kus se skládá ze dvou do sebe vsazených částí: z dřevěného stolku z masivního dubu a z hliníkového stolku. Deska hliníkového stolku je v místě připojení nohou opatřena průchozími otvory, které na spodní straně prostřednictvím lisovaných dílů ve tvaru vodního víru přechází plynule do trubkových nohou. Tento detail kopírují i nohy dřevěného stolku v místě jejich spojení s deskou. Nohy hliníkového stolku tak připomínají „nohavice“, do nichž jsou nohy dřevěného stolku zasunuty.

V základní sestavě, kdy jsou všechny nohy zasunuty do sebe, se jedná o standardní stolek s hlavní dřevěnou deskou a spodní hliníkovou odkládací plochou. Oba prvky je možné vzájemně různě kombinovat tak, že je lze použít zcela samostatně nebo je možné vytvořit kombinace spojené zasunutím kterýchkoliv nohou dřevěného stolku do libovolných nohou hliníkového stolku. Tím zvětšíme hlavní odkládací plochu až na dvojnásobek, což ocení např. majitelé malých bytů během návštěvy přátel apod. Stejným způsobem je možné pomocí více kusů či prvků z rodiny MILO vytvářet nepřeberné variace sestav různých velikostí a s různým prostorovým uspořádáním, např. do hotelových lob­by prostorů atd.

Nevyužité, respektive otevřené otvory v hliníkovém stolku je možno zaslepit speciálními dřevěnými zátkami, které firma nabízí jako doplňkové příslušenství. Jejich funkce je dvojitá. V případě, že nepotřebujeme zaslepit otvor v desce, slouží v otočené poloze jako svícny na čajové svíčky.

Designér Lubo Majer vystudoval design nábytku na Technické univerzitě ve Zvo­lenu. Ještě jako student začal pracovat coby návrhář nábytku pro různé společnosti, současně se věnoval interiérové tvorbě, fotografii a nezávislému designu nábytku. Od roku 1995 navrhuje nábytek pod svým vlastním jménem.

Foto: autor a Lubo Majer

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina