aktuality

Dům bytové kultury slaví 40 let aneb První IKEA v ČSSR

Dům bytové kultury byl jako první československý velký obchodní dům budován pouze za pomoci tuzemských dodavatelů (OD Máj i Kotva byly postaveny ve spolupráci se švédskými firmami). Foto: archiv DBK
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Dům bytové kultury v Praze byl v 80. letech cílem pro každého, kdo si chtěl pořídit nábytek. První obchodní dům s nábytkem si své prvenství dlouho udržoval, po revoluci v něm dokonce sídlila první česká prodejna nábytkářského řetězce IKEA. Konstrukčně unikátní budova architektky Věry Machoninové slaví letos 40 let od otevření.

Stavba Domu bytové kultury (DBK) započala roku 1972 a kvůli financování i nedostatkům ve výstavbě trvala téměř 10 let. Cílem bylo vybudovat první český obchodní dům specializovaný na konkrétní sortiment, který se nakonec podařilo otevřít roku 1981.

Architektka Věra Machoninová, která spolu se svým manželem Vladimírem Machoninem projektovala také pražský Obchodní dům Kotva nebo budovu ambasády ČSSR v Berlíně, návrh budovy DBK pojala velmi velkoryse. Kromě vystaveného nábytku a skladů se v objektu nacházela například šatna, restaurace, kavárna, kinosál nebo oddělení bytových architektů.

Velké otevřené prostory na jednotlivých patrech byly designované tak, aby sloužily jako výkladní skříň československého nábytku – od kuchyní a ložnic až po obývací stěny i textilní doplňky.

„Do té doby se stavěly takové obecné obchodní domy, kde se prodávalo vše možné, včetně nábytku. Ale tohle byl dům, který byl specializovaný jen na nábytek, vnitřní zařízení a design. Inspirovalo se to v obchodech, jako byla IKEA na Západě,“ vysvětluje historik architektury Zděněk Lukeš.

V 80. letech nabízelo DBK nejširší možnou nabídku nábytku v socialistickém Československu. Z tohoto období se bohužel zachovalo velmi málo fotografií, které by dokládaly, jak přesně prodejní expozice nábytku v DBK vypadaly. Foto: archiv DBK
V 80. letech nabízelo DBK nejširší možnou nabídku nábytku v socialistickém Československu. Z tohoto období se bohužel zachovalo velmi málo fotografií, které by dokládaly, jak přesně prodejní expozice nábytku v DBK vypadaly. Foto: archiv DBK

Obchodní dům poskytoval zákazníkům i řešení nábytku na míru dle návrhů bytových architektů a aranžérů. Nabídka však byla velmi omezená a čekací lhůty na novou kuchyň i ložnici dlouhé.

Na svou první návštěvu DBK vzpomíná i Zdeněk Lukeš: „Kvalita nábytku tehdy nebyla nic moc, ale v horním patře byl nábytek dovozový, a to tam chodili všichni obdivovat.”

Po privatizaci centrální obchod s nábytkem přestal fungovat a pro budovu se začalo hledat nové využití. „Ukázalo se, že spodní patra, která se z velké části používala jako sklady a zázemí pro zaměstnance, jsou poměrně cennou plochou, která navazuje na pasáž metra. Obchodní plocha budovy díky nim narostla z původních 9,5 na 15 tisíc metrů čtverečních,“ uvádí technický ředitel DBK Petr Zajíček, který v obchodním domě pracuje už od jeho vzniku.

V roce 1991 se do prostor DBK nastěhovala první prodejna řetězce IKEA v Československu, která na místě vydržela 5 let. Poté si postavila vlastní areál na Zličíně a budova DBK dál fungovala jako obchodní dům Prior.

IKEA otevřela v DBK prodejnu 3. 10. 1991, provoz ukončila po pěti letech 5. 9. 1996. Foto: archiv DBK

Koncept jednoho velkého propojeného prostoru, jaký je i v DBK, vystřídal v dnešní době trend pronajímání jednotlivých menších sekcí, který je pro jednotlivé značky i ekonomiku obchodního centra výhodnější. S ohledem na architekturu budovy se však v DBK podařilo původní koncept dodržet.

V rámci oslav 40 let od otevření připravuje DBK na léto několik komentovaných prohlídek budovy pro zájemce. Historii se rovněž věnuje výstava umístěná do 1. patra.

Zdroj: Novinky.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina