aktuality

Drevené koleso vodného mlyna a nový drevený žľab dokladujú minulosť

Gejza Lyócsa pri novom mlynskom kolese a pri vodnom náhode na dopravu vody. Foto: TASR
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Zachovať a obnoviť tradíciu mlynárstva na východe Slovenska sa podujali v obci Kováčová. Kompletne zrekonštruovaný mlyn má byť ukážkou, ako funguje a pomáha ekologická vodná energia. Viaceré mlyny v regióne Gemera už dávno zanikli. Obec Kováčová v okrese Rožňava má len 67 obyvateľov a nedostatok zdrojov na udržiavanie tradícií. V minulosti mala pomenovanie Malé Košice a bola ukážkou prosperity roľníkov.

Gejza Lyócsa so svojou rodinou postupne obnovujú život mlynárov v Kováčovej. Ich predkovia vo viacerých vodných mlynoch dokázali spracovať celoročnú úrodu obilia pre gazdov z okolia. Na základe grantovej výzvy Terra Incognita spracovali údaje vytvárajúce prehľad o regióne južnej časti širšieho okolia Košíc, ktoré umiestnili na informačnú tabuľu v susednej obci Zádiel.

Vodný mlyn v obci Kováčová pôvodne patril bohatej rodine Almássyovcov z Krásnej Hôrky. Obživu poskytoval mnohým obyvateľom. Po znárodnení v roku 1950 začalo hospodárstvo upadať a mlyn chátrať. Nový vzhľad dostal vodný mlyn až po roku 2004. Rodina Gejzu Lyócsa sa starala aspoň o zachovanie ukážok pôvodnej technológie. Mlyn síce zvonku spustol, no kompletné vnútorné zariadenie doplnili drobnými úžitkovými predmetmi za účelom vytvorenia muzeálnej expozície mlynárstva. K oživeniu ľudovej kultúry prispeli ukážky zvykov minulých generácií, čím návštevníci obce získali ojedinelý zážitok.

Interiér mlynu prispôsobený na malé múzeum funguje od roku 2019. Aby bol obraz dôveryhodný, postavili tohto roku k nemu drevené mlynské koleso. Využili zručnosť stolárov, tesárov a murárov. Podľa starých nákresov sfunkčnili prenos energie vody do zariadenia mlynu. Stará budova a priľahlé okolie dostali úplne novú tvár. Prvky v exteriéri okolo mlynského kolesa zhotovili z tenkej guľatiny a z dostupných materiálov. Moderný vzhľad dostal drevený vodný náhon, ktorý privádza vodu po pôvodnej trase z miestneho potoka.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina