technológie

Olepování čel úzkých lišt a profilů s vysokou produktivitou

Technologie_Olepovani
Olepovací, frézovací a vrtací CNC stroj pro olepování čelních ploch úzkých dílců. Foto: Radomír Čapka
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Italský nábytkářský průmysl je znám svým vysokým stupněm specializace v podobě velkého množství malých výrobních jednotek zaměřených na výrobu úzce specifikovaného sortimentu, např. polotovarů nebo dílců. Hlavním cílem tohoto výrobního modelu je vysoká produktivita výroby založená na vzájemné soutěži mezi jednotlivými producenty. Této vysoké produktivity je dosahováno mj. také využíváním úzce specializovaných výrobních zařízení.

To je také jeden z hlavních důvodů, proč se v Itálii v daleko větší míře než v jiných evropských zemích tyto úzce specializované stroje a zařízení vyrábí a také používají. Jedná se o stroje konstruované často na nejvyšší technologické úrovni, přestože jsou určeny třeba jen pro několik konkrétních operací. Jedním z takových příkladů je třeba olepovací, frézovací a vrtací CNC stroj určený pro dokončení čelních ploch úzkých dílců, a to včetně profilovaných.

Stroj je koncipován jako svislá stěna, která bezpečně odděluje pracovní zónu od obslužné zóny. Stěna je opatřena jedním nebo dvěma okny, představujícími pracovní stanice. Každá stanice je vybavena pracovním stolem se dvěma pracovišti s bočními a koncovými dorazy a s upínacími prvky pro přesné vkládání a upínání opracovávaných dílců. Na pracovní stůl se dílce ukládají v páru, což zaměstnává obě ruce obsluhy. Upínací prvky se aktivují sešlápnutím nožního pedálu. Nad oknem je umístěn dvouruční spínač chodu pracovních agregátů, který zaručuje vysoký stupeň bezpečnosti práce.

Na zadní straně stěny je pracovní zóna, kterou tvoří dvě vodorovné dráhy s THK vedením – spodní a horní. Na spodní dráze se pohybují dva nezávislé agregáty – olepovací a frézovací, na horní dráze je uložen třetí agregát – vrtací a kolíkovací.

První agregát na čela upnutých dílců nalepí hranovací pásku. Druhý agregát odfrézuje všechny boční přesahy pásky. A protože je vybaven kopírovacím ložiskem, dokáže ofrézovat i profilované dílce. Třetí agregát umí do dílce podle potřeby vyfrézovat drážku, vyvrtat otvory a narazit spojovací kolíky.

Všechny dorazy a upínací prvky se pro každý typ opracovávaného dílce polohují automaticky na základě předem zpracovaného programu uloženého v řídicím počítači ovládaném pomocí dotykové obrazovky. Programy lze vytvářet přímo v počítače stroje nebo je lze přenášet z externího počítače.

Stroj je navržen pro opracování dílců délky od 100 mm, šířky 50–200 mm a tloušťky 10–50 mm. Výrobcem udávaná kapacita (produktivita) CNC stroje je 4/5 ks za min.

Pro lepší představu, jak stroj funguje, mohou posloužit následující videa:

CNC se 2 agregáty

CNC se 3 agregáty

Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina