odborné témy

Němečtí výrobci dřevoobráběcích strojů zlepšili prognózu pro letošní rok

VDMA
Ilustrační foto
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Odvětví výroby dřevoobráběcích strojů a technologií v Německu očekává pro rok 2021 výrazné zvýšení příchozích objednávek a tržeb. Obrat v příchozích objednávkách byl zahájen již na konci roku 2020. Na digitální tiskové konferenci LIGNA.Outlook konané 11. května to oznámil Dr. Bernhard Dirr, výkonný ředitel dřevozpracující divize Asociace německých výrobců strojů a zařízení (VDMA).

Příjem zakázek v německém odvětví výroby dřevozpracujících strojů a technologií se v prvním čtvrtletí roku 2021 ve srovnání s předchozím rokem výrazně zvýšil v dvouciferném rozsahu. V důsledku toho se také zvyšuje využití výrobních kapacit ve strojírenství. V dubnu lze očekávat další růst, protože obchodní situace ve strojírenském odvětví se opět zrychlila a očekávání zůstávají na vysoké úrovni. Narůstají náznaky, že loňský výrazný neúspěch s poklesem výroby o 14,5 % lze v běžném roce z velké části vyrovnat. Celkově bylo v loňském roce vyrobeno dřevoobráběcí strojní zařízení v hodnotě 2,88 miliardy eur (2019: 3,36 miliardy eur).

VDMA

Graf 1 Využití kapacit v německém strojírenství – návrat na průměrnou dlouhodobou úroveň

„Již ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku dosáhlo toto odvětví obratu v objednávkách napříč všemi segmenty. Údaje, které jsou nyní k dispozici za první tři měsíce 2021, nás činí více než optimistickými,“ řekl Bernhard Dirr.

VDMA

Graf 2 Výroba dřevoobráběcích strojů v Německu

Očekává se zvýšení výroby o 15 %

VDMA očekává, že v roce 2021 toto odvětví vzroste o 15 %. „Tím výrazně zvyšujeme naši prognózu nárůstu o 3 procenta oznámenou v listopadu loňského roku. Ohledně nadcházejících měsíců jsme více než optimističtí. Avšak existují i možná rizika, která ale raději nechci ani vyslovit. K dnešnímu dni je největším rizikem nadále omezené cestování a související překážky v prodejních a montážních pracích. Kromě toho se dramaticky zvýšily dodací lhůty pro dodávky komponent kvůli globálnímu vzestupu ve strojírenském průmyslu. Toto další riziko, stejně jako stále platná opatření interní hygieny a krátkodobé práce, které v některých oblastech částečně existují, stále v některých případech významně zpomalují výrobu,“ vysvětlil Dirr.

VDMA

Graf 3 Německý export dřevoobráběcích strojů 2020/2019

Růst se očekává ze všech regionů světa. Kromě Číny, která již v koronovém roce 2020 nabrala značnou dynamiku, vidí průmysl největší růstový potenciál v Severní Americe. Ale i v Evropě existují významné příležitosti k růstu ve všech zákaznických segmentech, od tesařských a truhlářských firem až po průmysl.

Rok 2020 v kostce

Jak již bylo uvedeno, loni se produkce meziročně propadla o 14,5 % ze 3,36 miliardy eur v roce 2019 na 2,88 miliardy eur v roce 2020. Výroba dřevoobráběcích strojů a technologií tvořila 1,5% podíl na celkové produkci německého strojírenského průmyslu. Export dřevoobráběcích strojů a technologií dosáhl za loňský rok hodnoty 2,1 miliardy eur, což představuje meziroční pokles o 13,9 %. Podíl exportu na celkovém prodeji činil 70 %. Naopak vzrostl import, a to o 4,9 % na 608 miliónů eur. Celkový podíl dřevoobráběcích strojů a technologií od německých výrobců na světovém trhu je odhadován na 24 %.

Grafy: VDMA

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina