aktuality

Osamostatnenie lesníctva od baníctva si na Slovensku pripomína 150. výročie

Odhaľovanie pamätného panelu „Josef Opletal“ vo vstupnom foyer generálneho riaditeľstva š.p. Lesy SR v Banskej Bystrici ministrom Ing. Jánom Mičovským, CSc. (vpravo) a Ing. Tomášom Čukom. Foto: TASR
moddom 2022
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Lesníctvo na Slovensku funguje ako samostatné hospodárske odvetvie už 150 rokov. Prestalo byť závislé na baníctve v roku 1871. Objavili vtedy novú kvalitu vo vzťahu človek a les. Hľadali možnosti nezávislosti a rozvoja lesov v prospech spracovania dreva. Na generálnom riaditeľstve š.p. LESY SR v Banskej Bystrici odhalili pri tejto príležitosti obnovený pamätný panel „Josef Opletal“.

Na malej slávnosti vo vstupnom foyeri minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ing. Ján Mičovský, CSc. pripomenul Opletalovu osobnosť v rozvoji štátnych lesov na Slovensku. Výrazne prispel k presadeniu pokrokových metód k obhospodarovaniu lesov. Kým na prelome 19. a 20. storočia predstavovala lesnatosť Slovenska 28 %, v súčasnosti je to 41 % a stále rastie. Súčasný generálny riaditeľ š.p. LESY SR Ing. Tomáš Čuka zvýraznil, že zavŕšením úspešného osamostatnenia lesníctva sa stala výstavba novej budovy lesného podniku v Banskej Bystrici symbolicky na tom istom pozemku.

Ing. Josef Opletal znamenitý statočný lesník vstúpil do budovy terajšieho š.p. LESY SR v roku 1919 ako prvý riaditeľ štátnych lesov v Banskej Bystrici. Minister zemědělství ČSR Milan Hodža sa zasadil, aby pred storočím (1921) odišiel z funkcie. Moravák Ing. Josef Opletal sa potom stal generálnym riaditeľom Štátnych lesov a statkov v Prahe (1. 4. 1921 – 4. 10. 1923).

Oficiálne k osamostatneniu lesníctva od baníctva na Slovensku došlo 16. 1. 1871 dekrétom č. 232 vydaným Uhorským ministerstvom financií.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina