aktuality

Acimall: Výsledek za první kvartál je lepší, než jsme čekali

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

„Neexistuje lepší způsob, jak začít nový rok. Data zpracovaná naší studijní kanceláří potvrzují ‚silné vnímání‘ posledních měsíců: rok 2021 začal velmi pozitivně, se silným rozšířením poptávky po technologiích pro nábytkářský a dřevařský průmysl,“ okomentoval výsledek prvních devadesáti dnů letošního roku Luigi De Vito, prezident asociace italských výrobců strojů, nástrojů a technologií pro opracování dřeva a materiálů na bázi dřeva Acimall. Objednávky podle zveřejněných výsledků vzrostly meziročně o 58 %. Velmi pozitivní byl nejen trend zahraničních objednávek – s nárůstem o 52 %, ale především domácí poptávka, která doslova vyletěla o 87,8 %.

„Období, s nímž současnou situaci srovnáváme (leden – březen 2020), bylo silně ovlivněno lockdownem v souvislosti s opatřeními proti pandemii Covid-19, přesto nárůst výrazně předčil naše očekávání podporované pozitivními signály, které přišly v posledním čtvrtletí roku 2020,“ doplnil De Vito.

V absolutní hodnotě vynikající trend objednávek počátkem roku 2021 posunul italský průmysl technologií pro dřevoprůmysl zpět na svá dosavadní maxima dosažená v roce 2018, s mezikvartálním nárůstem o 17,6 %.

Čtvrtletní průzkum provedený kanceláří Acimall Studies na statistickém vzorku společností také ukazuje, že kniha objednávek pokrývá 4,1 měsíce, zatímco cenová odchylka od 1. ledna činila 1 %. Celkové výnosy se ve srovnání s 1. čtvrtletím 2020 zvýšily o 2,4 %.

Dotazovaní poskytli jasnou zpětnou vazbu v průzkumu kvality: 75 % respondentů označilo pozitivní výrobní trend (oproti 50 % v předchozím čtvrtletí, jasný důkaz o zvyšování důvěry ve více „reaktivní“ trhy); 5 % uvádělo pokles podnikání a 20 % uvedlo výraznou stabilitu. Růst byl také převládajícím trendem v číslech zaměstnanosti: 55 % respondentů vykázalo stabilní trend, zatímco 40 % označilo nárůst a 5 % pokles. Dostupné zásoby rostou podle 40 % dotazovaných, podle 20 % klesají a podle 40 % jsou stabilní.

Podle prognózového průzkumu 55 % dotázaných očekává, že trend exportu zůstane beze změny na současných hodnotách, zatímco 45 % věří, že se situace může jen zlepšit. Nikdo se nebojí, že by se situace mohla zhoršit, což je významné z hlediska důvěry v budoucnost. Při pohledu pouze na domácí trh je výhled opačný: 55 % respondentů očekává další expanzi, 40 % stabilitu a 5 % si myslí, že dojde k poklesu.

Závěrečná bilance 2020

První čtvrtletí tedy ukázalo jasnou a pozitivní změnu směru po roce 2020, na který se bude vzpomínat jako na jedno z nejobtížnějších období, kterému toto odvětví kdy čelilo.

Podle konečných údajů zveřejněných kanceláří Acimall Studies se produkce italských společností v roce 2020 zastavila na hodnotě 1848 milionů EUR, tj. o 18,4 % méně než v roce 2019. K tomuto masivnímu poklesu, jak lze snadno předpovědět, došlo většinou v první části roku, kdy byl dopad opatření pro boj proti pandemii Covid-19 silnější. Od léta byl trend mnohem pozitivnější, zejména ve čtvrtém čtvrtletí; zvrácení trendu podpořilo důvěru a pozitivní přístup v celém odvětví, ale nestačilo to na vyrovnání ztraceného času, objednávek a výnosů, i když to pomohlo uzavřít rok 2020 lépe, než se v nejtěžších měsících podařilo zjistit.

Globální situace samozřejmě měla dopad i na italský export, kdy došlo k 15,8% poklesu oproti roku 2019 na 1330 milionů EUR. I přes toto snížení zůstávají mezinárodní prodeje hlavním motorem celého odvětví. Snížení dovozu v roce 2020 bylo ještě silnější, o 28,2 % na 153 milionů EUR. Celkově tato čísla naznačují, že domácí poptávka byla v roce 2020 stále v kritické situaci, zatímco obchodní bilance, tj. rozdíl mezi vývozem a dovozem, stále zůstávala na vysokých úrovních (1177 milionů EUR).

Zdroj: Acimall

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina