aktuality

Acimall: Výsledek za první kvartál je lepší, než jsme čekali

Ilustrační foto
Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Aparatea350x90-anim
Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

„Neexistuje lepší způsob, jak začít nový rok. Data zpracovaná naší studijní kanceláří potvrzují ‚silné vnímání‘ posledních měsíců: rok 2021 začal velmi pozitivně, se silným rozšířením poptávky po technologiích pro nábytkářský a dřevařský průmysl,“ okomentoval výsledek prvních devadesáti dnů letošního roku Luigi De Vito, prezident asociace italských výrobců strojů, nástrojů a technologií pro opracování dřeva a materiálů na bázi dřeva Acimall. Objednávky podle zveřejněných výsledků vzrostly meziročně o 58 %. Velmi pozitivní byl nejen trend zahraničních objednávek – s nárůstem o 52 %, ale především domácí poptávka, která doslova vyletěla o 87,8 %.

„Období, s nímž současnou situaci srovnáváme (leden – březen 2020), bylo silně ovlivněno lockdownem v souvislosti s opatřeními proti pandemii Covid-19, přesto nárůst výrazně předčil naše očekávání podporované pozitivními signály, které přišly v posledním čtvrtletí roku 2020,“ doplnil De Vito.

V absolutní hodnotě vynikající trend objednávek počátkem roku 2021 posunul italský průmysl technologií pro dřevoprůmysl zpět na svá dosavadní maxima dosažená v roce 2018, s mezikvartálním nárůstem o 17,6 %.

Čtvrtletní průzkum provedený kanceláří Acimall Studies na statistickém vzorku společností také ukazuje, že kniha objednávek pokrývá 4,1 měsíce, zatímco cenová odchylka od 1. ledna činila 1 %. Celkové výnosy se ve srovnání s 1. čtvrtletím 2020 zvýšily o 2,4 %.

Dotazovaní poskytli jasnou zpětnou vazbu v průzkumu kvality: 75 % respondentů označilo pozitivní výrobní trend (oproti 50 % v předchozím čtvrtletí, jasný důkaz o zvyšování důvěry ve více „reaktivní“ trhy); 5 % uvádělo pokles podnikání a 20 % uvedlo výraznou stabilitu. Růst byl také převládajícím trendem v číslech zaměstnanosti: 55 % respondentů vykázalo stabilní trend, zatímco 40 % označilo nárůst a 5 % pokles. Dostupné zásoby rostou podle 40 % dotazovaných, podle 20 % klesají a podle 40 % jsou stabilní.

Podle prognózového průzkumu 55 % dotázaných očekává, že trend exportu zůstane beze změny na současných hodnotách, zatímco 45 % věří, že se situace může jen zlepšit. Nikdo se nebojí, že by se situace mohla zhoršit, což je významné z hlediska důvěry v budoucnost. Při pohledu pouze na domácí trh je výhled opačný: 55 % respondentů očekává další expanzi, 40 % stabilitu a 5 % si myslí, že dojde k poklesu.

Závěrečná bilance 2020

První čtvrtletí tedy ukázalo jasnou a pozitivní změnu směru po roce 2020, na který se bude vzpomínat jako na jedno z nejobtížnějších období, kterému toto odvětví kdy čelilo.

Podle konečných údajů zveřejněných kanceláří Acimall Studies se produkce italských společností v roce 2020 zastavila na hodnotě 1848 milionů EUR, tj. o 18,4 % méně než v roce 2019. K tomuto masivnímu poklesu, jak lze snadno předpovědět, došlo většinou v první části roku, kdy byl dopad opatření pro boj proti pandemii Covid-19 silnější. Od léta byl trend mnohem pozitivnější, zejména ve čtvrtém čtvrtletí; zvrácení trendu podpořilo důvěru a pozitivní přístup v celém odvětví, ale nestačilo to na vyrovnání ztraceného času, objednávek a výnosů, i když to pomohlo uzavřít rok 2020 lépe, než se v nejtěžších měsících podařilo zjistit.

Globální situace samozřejmě měla dopad i na italský export, kdy došlo k 15,8% poklesu oproti roku 2019 na 1330 milionů EUR. I přes toto snížení zůstávají mezinárodní prodeje hlavním motorem celého odvětví. Snížení dovozu v roce 2020 bylo ještě silnější, o 28,2 % na 153 milionů EUR. Celkově tato čísla naznačují, že domácí poptávka byla v roce 2020 stále v kritické situaci, zatímco obchodní bilance, tj. rozdíl mezi vývozem a dovozem, stále zůstávala na vysokých úrovních (1177 milionů EUR).

Zdroj: Acimall

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina