aktuality

Ocenění ČEEP 2019 pro „Domov Podhradí“ v Týnci nad Labem

Budova oceněného projektu „Domov Podhradí“ v Týnci nad Labem je postavena jako pasivní dřevostavba s nosným skeletem z konstrukčních hranolů KVH a BSH
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V úterý 20. dubna 2021 se v aule ČVUT v Praze, Betlémské kapli, za přísných hygienických opatření, konal slavnostní galavečer, na kterém byla předána ocenění v již 18. ročníku celostátní soutěže Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku (ČEEP 2019), tradičně organizované společností TOP EXPO CZ.

Cílem této soutěže, jejímiž vypisovateli jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, je zvýšení energetické účinnosti a dosažení úspor energie ČR, podpora INICIATIVY PRŮMYSL 4.0, SMART CITY, zvýšení konkurenceschopnosti a rozvoje průmyslu ČR a zlepšení životního prostředí ve městech, obcích a aglomeracích ČR. V neposlední řadě pak také podpora zájmu o studium technických oborů na univerzitách v ČR.

Cenu poroty v kategorii A „Budovy a projekty“ získal projekt společnosti ATREA s.r.o. z Jablonce nad Nisou „Domov Podhradí“ – bytový dům s permakulturní zahradou a “babiččiným sadem” pro komunitní bydlení seniorů. Budova s celkovou vnitřní plochou 720 m2, disponující 10 byty 1+kk, 4 byty 2+kk, společenskou místností a zázemím, je navržena a realizována v rámci firemního uceleného stavebního konceptu DOMY ATREA jako dřevostavba v energeticky pasivním standardu s měrnou spotřebou tepla na vytápění 13 kWh/m2a. Energeticky úsporné stavební řešení doplňuje systém technických zařízení, který zajišťuje komfortní a zdravé bydlení pro klienty a nízké provozní náklady pro provozovatele. Větrání obytných prostor zajišťují větrací jednotky s rekuperací tepla ATREA DUPLEX řady EC. Jako zdroje energie pro vytápění a přípravu TUV jsou využita dvě tepelná čerpadla vzduch – voda ATREA TCV EKO.

„Odborná porota na našem projektu ocenila především příkladné spojení uživatelského komfortu bydlení pro danou cílovou skupinu s energetickou efektivností stavby,“ říká zástupce společnosti a koordinátor konceptu DOMY ATREA Ing. Petr Dusil a dodává, že záměrem investora areálu Podhradí je postupné vytvoření ucelené lokality (souboru budov, permakulturní zahrady a sadu/parku) pro pohodlný a důstojný život s odpovídající péčí. Popisovaná stavba bytového domu je první dokončenou stavbou v lokalitě a slouží pro komunitní bydlení věkově neomezené skupiny osob se sníženou mobilitou a soběstačností se zaměřením převážně na seniory.

„Celková koncepce lokality, souboru budov, komunitní zahrady a ‚babiččina sadu‘, je vedena snahou o jednoduché, funkční a kultivované řešení respektující krajinný ráz a historický kontext místa. Velký důraz je kladen na komfort a kvalitu vnitřního prostředí budovy (teplota, vlhkost, větrání, vizuální, světelný a akustický komfort), použití přírodních obnovitelných materiálů, využití obnovitelných zdrojů energie, efektivní hospodaření s vodou, celkovou udržitelnost projektu, sociálně-ekonomické aspekty a osvětu,“ upřesňuje Ing. Dusil s tím, že pozornost jistě zaslouží i fakt, že se jedná o soukromý projekt rodinného charakteru, kde se investoři (místní manželský pár) zásadním způsobem podíleli na realizaci stavby a zároveň budovu provozují.

Podrobnější informace o oceněném projektu a společnosti ATREA přineseme v některém z příštích vydání Dřevařského magazínu.

Zdroj: TZ DOMY ATREA

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina