technológie

Při zajímavém uplatnění bočního řeziva se vyplatí investovat do automatizace

KATR
Automatizovaná linka k zhodnocení bočního řeziva v lesnicko-dřevařské společnosti KATR s.r.o. ze Staré Vsi u Rýmařova. Foto: Ing. František Novák
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V minulém vydání eDM 3/2021 jsme společně navštívili pilařský provoz lesnicko-dřevařské společnosti KATR s.r.o. ve Staré Vsi u Rýmařova (viz ZDE), která je i jedním z mých stálých respondentů v pravidelně publikovaném cenovém průzkumu kulatiny a řeziva. V rámci něj mně firma poskytuje ceny veškerého nakupovaného i prodávaného sortimentu s výjimkou produkovaných bočních prken, která již více jak 23 let v celém objemu dále zhodnocuje na speciální exportní přířezy. Pro jejich výrobu, realizovanou v areálu závodu lesní výroby v nedalekých Janovicích, se majitelé již na začátku této činnosti, stejně jako v případě celého pilařského závodu, rozhodli investovat do pořízení automatizované linky s cílem vyhovět požadavkům odběratelů na kvalitu a vysokou rozměrovou přesnost, a přitom být produktivní.

Účel a hodnota realizované investice

Z minulého vydání eDM je pravidelným čtenářům známo, že společnost KATR při ročním pořezu kolem 100 tis. m3 smrkové kulatiny (v čepových průměrech od 16 cm výše) vyprodukuje měsíčně více jak 2000 m3 neomítaného bočního řeziva, produkovaného ve dvou tloušťkách – 17,5 mm a 22,5 mm. Toto řezivo je v pilnici kráceno na délky 2–5 m, kvalitativně vytříděno a následně v neomítnutém stavu s využitím cca 22 mm silných prokladů ukládáno do hrání o 22–27 řadách (podle dané tloušťky prken). Tyto hráně jsou poté převezeny na odloučené pracoviště společnosti v Janovicích, kde je řezivo při volném skladování přirozeně sušeno. Zde je pak po dosušení v komorových sušárnách na 8±2 % vlhkosti dále zpracováváno do podoby exportních přířezů (lamel), primárně určených pro výrobu speciálních lepených třívrstvých šalovacích desek.

Tyto lamely, jejichž boční plochy musí být řezem upraveny tak, aby byly připraveny k okamžitému slepení, jsou vyráběny v již zmíněných dvou tloušťkách (17,5 mm a 22,5 mm), v šířkách 65, 74, 86 a 104 mm (s tolerancí ±0,2 mm) a v délkách 1518, 2018, 2518 a 3018 mm. Po vytřídění jsou v případě kvalitativně vyšších jakostních tříd exportovány do zahraničí specializovaným výrobním firmám. Lamely případné nižší kvality, vhodné pro lepení spárovky, směřují k tuzemským výrobcům rakví.

Vlastní zpracování neomítaného řeziva na přířezy pak probíhá na pro tento účel speciálně koncipované lince s projektovanou měsíční kapacitou 2500 m3 ve dvou směnách, pořízené za cca 22 milionů korun a zprovozněné v roce 2002. Dodavatelsky se na ní podílela specializovaná tuzemská firma zaměřená na výrobu ucelených technologických uzlů pilařských provozů ve spolupráci s německým výrobcem hlavního stroje. Tím je šestikotoučová rozmítací pila s individuálním mžikovým nastavením pil pro každý kus řeziva, která po výměně řídícího software v roce 2019 pracuje s frekvencí 28 taktů za minutu při přesnosti řezu ±0,2 mm.

Od rozebrání hrání a separace řeziva…

V současné době je linka provozovaná ve dvou směnách a měsíčně zpracovává asi 2000 m3 vstupního materiálu, z něhož vyprodukuje kolem 1700–1800 m3 lamel. Na jejím začátku je…

Zobraziť celý článok v eDM 4/2021 >>
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina