reportáže

Z online prostředí financí do reálného světa deskových her z překližky

Reportaz_MatyMoves
Autor dřevěných „deskovek“ Ing. Matyáš Veselý. Foto: Ing. František Novák
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Loňského slavnostního vyhlášení vítězů 8. ročníku studentské soutěže Stavby s vůní dřeva, které proběhlo 28. 9. 2020 v prostorách pražského Autoklubu České republiky pod taktovkou pořádající Nadace dřevo pro život, se mezi pozvanými hosty zúčastnil také Ing. Matyáš Veselý z Liberce, autor „dřevěné“ ceny pro jednoho z nejúspěšnějších účastníků veřejného hlasování. Šlo o dřevěnou deskovou hru „Multiverse“ v designovém tzv. sběratelském boxu z překližky, kterou od roku 2018 spolu s dalšími deskovými hrami a jejich doplňky, prezentovanými pod vlastní značkou MATY MOVES, vyrábí v rámci své společnosti s příznačným názvem VESELÉ HRY s.r.o.

Začalo to už v dětství…

Třiatřicetiletý Ing. Tomáš Veselý, jednatel společnosti VESELÉ HRY s.r.o. Liberec, je původní profesí ekonom. Své velké zálibě v deskových hrách, které dnes sám vymýšlí, navrhuje jejich design z hlediska vizuálu i technologie a také vyrábí a osobně prezentuje, propadl již v dětství, kdy se účastnil všemožných herních setkání a turnajů. V 15 letech kvůli nim začal pravidelně každou středu navštěvovat jistou libereckou čajovnu s klubem, kde si mohl vybranou a již tehdy ne zrovna levnou deskovou hru zapůjčit a spolu s dalšími návštěvníky si ji zahrát. Jeho talent pro tento druh zábavy neunikl pozornosti provozovatelů klubu, kteří ho téhož roku (2003) nominovali na historicky první mistrovství ČR v dnes nejslavnější moderní deskové hře Carcassonne, pořádané v Praze v rámci olympiády duševních sportů. Zde se stal poprvé mistrem republiky a v následujících deseti letech pak tento post ještě pětkrát obhájil nebo byl nejhůře druhý. Díky těmto výsledkům vždy přímo postoupil na mistrovství světa v této hře, které se s výjimkou loňského roku koná vždy v říjnu v rámci největšího světového veletrhu deskových her Spiel v německém Essenu, kde soupeřil s nejlepšími hráči z řady zemí.

…s pokračováním na VŠ a v zaměstnání…

Z výše uvedeného je jasné, že vášeň pro deskové hry Ing. Veselého neopustila ani při studiu na Vysoké škole ekonomické v Praze. A poté ani coby zaměstnance české pobočky jisté nadnárodní společnosti specializující se na daňové poradenství, finanční audity apod. V té době už sice deskové hry veřejně moc nehrál, ale začal je sám vymýšlet. Jednou z možností, jak své herní návrhy zrealizovat, bylo nabídnou je za autorský honorář některému z domácích vydavatelství. Tímto krokem, jak se mi osobně svěřil, by si však obrazně řečeno zavřel dveře před naplňováním svých představ o tom, z jakého materiálu jeho hry budou, kde a za kolik se budou vyrábět, jak bude v konečném výsledku ta či ona hra vypadat apod. Ještě při zaměstnání si proto založil své vlastní vydavatelství MATY MOVES a posléze dospěl také k rozhodnutí, že své herní nápady začne i sám přetvářet do reálné podoby. Pro naplnění této myšlenky si v roce 2017 založil firmu VESELÉ HRY s.r.o. a prioritně se snažil najít odpověď na otázku, jaký materiál pro své hry zvolit.

„Když jsem přemýšlel, jak a čím se odlišit od současných moderních her vyráběných z kartonu a plastu, tak mě zcela náhodou napadlo dřevo. A to bez nějakých konkrétních důvodů, neboť práci se dřevem jsem nikdy nestudoval a ani jinak se s jeho opracováním nesetkal. Nicméně to, že by mé hry mohly být ze dřeva, mě okamžitě zalilo dobrým pocitem, že něco takového se v herním světě zatím nevidí. Takže jsem začal rovnou přemýšlet o tom, jak to udělat. S kamarádem truhlářem jsme absolvovali…

Zobraziť celý článok v eDM 4/2021 >>
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina