aktuality

Stora Enso prodala loni v tuzemsku více pelet a čeká další růst poptávky

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Společnost Stora Enso, která každým rokem vyrobí ve svém závodě na Vysočině desítky tisíc tun dřevních pelet, zaznamenala v loňském roce zvýšenou poptávku ze strany českých zákazníků. Prodej na českém trhu meziročně stoupl o 10 %.

Většinu produkce, kterou finská společnost vyrobí ve svém závodě ve Ždírci nad Doubravou, vyváží do zahraničí, zejména Itálie, Rakouska a Německa. Loni poprvé však našla odbytiště na domácím trhu více než třetina vyprodukovaných pelet (36 %). K růstu poptávky přispěla zejména státní podpora šetrnějších zdrojů vytápění (tzv. kotlíkové dotace) i klesající cena pelet. Vzhledem k další podpoře výměny starých kotlů ze strany státu firma očekává, že prodeje v tuzemsku i nadále porostou.

„Ve Ždírci nad Doubravou jsme loni vyprodukovali téměř 72 tisíc tun pelet, v současnosti jsme třetím největším výrobcem v Česku. Pro letošní rok počítáme s nárůstem produkce o 8 %, tedy na 78 tisíc tun pelet nejvyšší třídy A1,“ říká František Vomočil, jednatel společnosti.

Cena pelet na českém trhu v loňském roce klesla. Důvodem je přebytek dřeva způsobený kůrovcovou kalamitou minulých let. Peletový kotel pro vytápění využívají v Česku už desítky tisíc domácností a na výměnu čeká ještě zhruba 300 tisíc starých kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž provoz musí být ukončen do září příštího roku.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina