reportáže

Cestu k prosperitě našli v investicích směrem k vyšší produktivitě práce

Reportaz_KATR
Středové řezivo je od loňského roku adjustováno v dřevostavbě nové výrobní haly lesnicko-dřevařské společnosti KATR s.r.o. Foto: Ing. František Novák
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Omezená plocha pilařského provozu lesnicko-dřevařské společnosti KATR s.r.o. ve Staré Vsi u Rýmařova nedávala v roce 1991 jednatelům možnost zřízení další výroby pro větší zhodnocení řeziva. Cestu k prosperitě tak našli ve zvyšování produktivity práce v součinnosti s průběžně realizovanými investicemi spojenými s modernizací, obnovou či rozšířením technologického vybavení manipulačního skladu a pilnice. Poslední investicí je vloni zprovozněná adjustační linka pro třídění a prokládání středového řeziva, umístěná v dřevostavbě nové průmyslové haly.

Od ročního pořezu 14 tisíc kubíků…

Jednatelé KATR s.r.o. Ing. František Příkaský a Josef Hama se cestou soukromého podnikání vydali již v polovině roku 1991, když v malé privatizaci vydražili pilařský provoz bývalých Moravsko­slezských dřevařských závodů Šumperk ve Staré Vsi u Rýmařova. V té době provoz s dvourámovkovou pilnicí zpracovával v jedné směně 14 tis. m3 jehličnaté kulatiny a vyprodukované řezivo bylo v netříděném stavu převáženo do Uničova pro výrobu stavebních buněk. Jeho další rozvoj, směřující k zajištění prosperity, byl závislý na velmi omezené skladovací a výrobní ploše (sevřené z jedné strany silnicí z druhé strany potokem), kterou nebylo možné rozšířit a využít např. ke zřízení výrobní provozovny pro nějaké vyšší zhodnocení produkovaného řeziva. Majitelé se proto rozhodli vydat se směrem navyšování pořezu s nižším počtem pracovníků neboli zvýšením pořezu na jednoho pracovníka a rok, a tím v podstatě snižovat celkové náklady na pořez.

O čtyři roky později (1995) po zavedení dvousměnného provozu, postupných investicích především do manipulace kulatiny a provedených technologických inovacích se jim podařilo dosáhnout ročního pořezu cca 38 tis. m3. Dobrých ekonomických výsledků společnost docílila zejména zvýšením produktivity práce z původních 405 m3 na pracovníka a rok na tehdejších 648 m3 na pracovníka a rok. V témže roce společnost také investovala do nákupu majetku tehdejšího strategického dodavatele dřevní suroviny v nedalekých Janovicích, čímž se začala zabývat i komplexní lesnickou činností. Tedy počínaje pěstováním sazenic přes péči o les až po těžbu, která se vloni pohybovala kolem 130 tis. kubíků.

…přes realizované investice v manipulaci…

Výše zmíněná prvotní investice do manipulačního skladu kulatiny spočívala v nahrazení tehdejšího kolejového rozvážecího vozíku dvěma kolovými nakladači. Stávající skládky vymanipulovaných výřezů, vybavené podkladními výřezy na betonových podstavcích, z nichž každá umožňovala uskladnit jen 20 m3 výřezů, byly nahrazeny skladovacími boxy, vytvořenými pro tento účel speciálně uzpůsobenými silážní panely tvaru „T“ a „L“ s atypickou výškou 3,2 m (vzhledem k výšce dosahu univerzálních nakladačů), s kapacitou 60 až 100 m3.

„Díky těmto boxům, které nám dodnes slouží, jsme dosáhli nejen jemnějšího třídění výřezů, ale i možnosti dostat na sklad zásobu cca 2 500 m3, což nám i v současné době zajištuje plynulou výrobu zhruba na 10 dní dopředu,“ sdělil mně letos v polovině prosince při mé návštěvě ve firmě ředitel dřevařské a lesní výroby Antonín Velička s tím, že potřeba dalšího zvýšení pořezu si v roce 1998 vynutila opětovnou investici do skladu kulatiny. Spočívala v rekonstrukci manipulační linky, dovybavené spolu s odkorňovačem, reduktorem kořenových náběhů, indikátorem kovových předmětů a elektronickým měřením délek také kolejovým třídícím a rozvážecím vozíkem s mechanickou rukou. To vedlo k navýšení …

Zobraziť celý článok v eDM 3/2021 >>

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina