aktuality

Virtuálna prehliadka možností duálneho vzdelávania a pracovných ponúk

Prezentácia učňov na odbornom veľtrhu, kde súťažilo aj reprezentačné družstvo Rakúska
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Jedinečnou príležitosťou ukázať tréningové cesty pri zabezpečovaní ďalšej generácie kvalifikovaných pracovníkov a remeselníkov je 3. ročník Korutánskej učňovskej prehliadky Lehrings Messe v Klagenfurte. Začala včera (22. februára) a potrvá až do soboty (27. februára 2021). Je to najväčší rakúsky veľtrh učňovskej prípravy. Po prvý raz sa koná virtuálnou formou. Žiaci a záujemcovia sa môžu prechádzať vo výstavných halách ako v počítačovej hre, prezerať si firemné videá a klikať na informačné stánky. Takáto forma sa realizuje po prvý raz (kvôli pandémii). Častými návštevníkmi budú aj rodičia, ktorí môžu získať digitálne informácie pre smerovania vzdelávania svojich detí.

Vzdelávanie kvalifikovaných pracovníkov a remeselníkov sa v Rakúsku realizuje ináč ako u nás. V podstate majú zaužívaný výlučne duálny systém stredných škôl. Firmy si vyberajú vlastných žiakov pre praktické získavanie zručností vo svojich dielňach. Teoretické predmety absolvujú v odborných školách, keď každá spolková krajina má žiakov podľa rezortov a títo absolvujú vzdelávacie cykly spojené s ubytovaním na internáte.

Lehrings Messe v Klagenfurte pokrýva 7 oblastí:

  • Obchod a remeslo
  • Turizmus a gastronómia
  • Kariérny salónik
  • Obchod a logistika
  • Zdravotná starostlivosť
  • Kancelária a služby
  • Technológia a priemysel

Má zabezpečiť pomoc pri výbere a zameraní kariéry mladej generácie. Virtuálny obsah poskytne 135 vystavovateľov formou účasti stredných škôl a firiem. Možnosť prehliadky bude denne od 9:00 do 16:00, sprievodný program do 14:00. Štvrtok je vyhradený profesionálnym súťažiam formou Skills Európe, ktorých sa virtuálne zúčastňujú budúci stolári, tesári, konštruktéri interiérových systémov. Na prehliadku sa možno dostať cez www.messe4lehre.at. Celá ponuka učňovského vzdelávania je inšpiratívna pre našich žiakov, rodičov, firmy, spôsob vzdelávania.

Medzi vystavovateľmi učňovského veľtrhu sú aj firmy z odvetvia spracovania dreva a výroby nábytku: GriffnerHaus, Leeb Balkone & Zäune Holz Leeb, Tischler Hafner, Kohlbach Energie Ausbau (výroba kotlov na drevený odpad), Springer Maschinen Fabrik (dopravné zariadenia pre drevárske fabriky), Urbas Maschinenfabrik (spracovanie drevného odpadu), korutánske obchodné komory pre stolárov (Tischler) a pre stavebné firmy drevostavieb (HolzBau).

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina