aktuality

Jedinečné a gigantické dielo z dreva zhmotňuje priestor v tvare gule

Pripravovanie Sphéry. Foto: Marek Jančůch
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Vnútorný priestor Novej synagógy v Žiline tvorí tvar gule s prierezom 17 m. Budovu postavil Peter Behrens z Berlína v rokoch 1933 – 34. Pomyslenú guľu sa podujal vrátiť do priestoru a zhmotniť žilinský umelec Juraj Gábor. Dielo dostalo názov Sphéra, je to kubus z drevenej konštrukcie vloženej do priestoru synagógy.

Gigantické a jedinečné dielo je poskladané z ručne vyrezávaných dosiek do oblúka. Celá konštrukcia je od stropu až po podlahu. Do oblých nosníkov ich vytvarovali 4 zruční tesári. Vyrobili 48 nosníkov s dĺžkou 10 m. Spracovaním 50 m³ dreva vytvorili 500 vyrezaných dosiek. Nakrátené prispôsobili dosky spojili do oblúkových tvarov. Na ich spojenie potrebovali 20 tisíc skrutiek, ktoré darovala platforma Staviame z dreva.

Prvú časť realizovali v priebehu januára. Pre celkové dokončenie potrebujú finančné prostriedky darcov. Realizácia vyvrcholila prezentáciou záverečného projektu Žilina 2026 pred medzinárodnou odbornou komisiou v posledný januárový deň. Na realizačných prácach pokračujú do konca marca. Potrebujú však darcov na podporenie nákladov. Pôvodný Fond na podporu umenia zmenili na grand a na dokončenie potrebujú ešte 20 tisíc €.

Príbeh Novej synagógy sa spája s podujatiami združenia Stanica. Vytvárajú priestor pre celoročnú scénu na organizovanie výstav, zvukových projektov, koncertov, festivalov, divadelnými, pohybovými a tanečnými predstaveniami. Počas pandémie sa podujatia prenášajú do on-line priestoru a formou rezidenčných pobytov.

Pripravovanie Sphéry. Foto: Luna Mafo
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina