drevostavby reportáže

Stavební systém GOOPAN nabízí hned tři varianty stěnové obálky dřevostaveb

Goopan
Stěnové panely sestavované na staveništi jsou vyráběny v dílných do úrovně vnitřní části instalační předstěny. Foto: archiv výrobce
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Jednou z mála loni uskutečněných prezentačních akcí na výstavišti PVA EXPO v Praze – Letňanech byl podzimní 31. ročník stavebního veletrhu FOR ARCH (22.–26. 9. 2020). Přestože oproti jiným rokům proběhl za přítomnosti jen cca více než třetinové účasti vystavovatelů, v oblasti stavebně–truhlářské výroby měli návštěvníci možnost výběru vždy alespoň mezi třemi zástupci z každé sekce. Opakem byli výrobci dřevostaveb, jejichž čest zde spolu s ADMD hájila pouze společnost GOOPAN BUILDING s.r.o. z Písku, která však díky svému certifikovanému stavebnímu systému GOOPAN měla pro zájemce o dřevěné bydlení připraveny hned tři varianty konstrukční skladby obvodových stěn, určené jak pro nízkoenergetické, tak i pasivní stavby.

Z truhlářské dílny přes montáže do kanceláře…

Historie společnosti GOOPAN BUILDING s.r.o. se sídlem v Písku se začala psát koncem roku 2014, kdy navázala na několikaleté odborné zkušenosti svého zakladatele a jednatele dnes dvaačtyřicetiletého Radka Říhy. Jde o vyučeného truhláře a následně absolventa nástavbového studia v oboru dřevěné konstrukce. Po ukončení školy, což bylo v době, kdy se u nás současné obytné dřevostavby teprve rodily, se cca první čtyři roky živil jako truhlář. Poté se mu dostalo nabídky pracovat na montážích dřevěných domů pro různé firmy v zahraničí, zejména ve Francii.

„Tam mě začaly dřevostavby opravdu zajímat, hodně jsem se o nich naučil a brzy se naše montážní firma stala lídrem pro ostatní, přičemž jsme měli na starost např. projekt spojený s výstavbou stovky chat na Korsice,“ pochlubil se mně Radek Říha s tím, že po čtyřech letech byl ale nucen se z rodinných důvodů vrátit do Česka. Zde se mu při hledání práce podobného druhu naskytla nabídka od zahraniční firmy, která u nás právě rozjížděla svůj byznys a zvažovala vybudování nového výrobního závodu, který dostal na starost.

V této firmě se postupně vypracoval na koordinátora staveb v ČR i v zahraničí a později až na jeden z nejvyšších postů spojený s řízením projekce, výroby, montáže a údržby dřevostaveb. Jednu z nich si mezitím postavil i pro sebe, načež šlo o první difúzně otevřenou stavbu v portfoliu jeho zaměstnavatele.

…a následně do vlastní stavební firmy

Poté, co spolu s kolegy ukončil projekt spojený s vývojem sériového domu, který se měl ve stovkách realizací vyrábět pro export do Francie, rozhodl se v roce 2014 vydat se vlastní cestou. A to v rámci své výše zmíněné společnosti GOOPAN BUILDING, zabývající se stavbou nízkoenergetických a pasivních domů…

Zobraziť celý článok v eDM 1-2/2021 >>
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina