materiály

Jak se dostane dekor na hranu

Ostermann_01
Při vývoji nových hran je třeba pamatovat na hodně věcí. Díky více než 30 letům zkušeností jsou odborníci z firmy Ostermann na slovo vzatí profesionálové v oblasti dekorů. Foto: archiv Ostermann
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Inzerce

Podíl kreativní práce při vzorování nábytkových hran od firmy Ostermann se často podceňuje. Vývoj nové hrany je přitom mnohem složitější než pouhé přenesení dekoru z desky na hranu. Odborníci z firmy Ostermann prozrazují, jakým výzvám při vývoji dekoru na hraně pravidelně čelí.

Ať už jde o barvu či dekor, k němuž se má vyvinout nová ABS hrana, jedno platí vždy: přenesení z dřevotřískové desky, resp. z HPL výrobku na nábytkovou hranu vyžaduje notnou dávku zkušeností a dobré oko. Koneckonců na materiál hrany ABS se musí přenést všechny vlastnosti povrchu desky, tedy struktura, stupeň lesku, hodnoty barev, ale i všechny klasické prvky dekoru. A to zdaleka není všechno.

Z dekorovaného papíru na materiál ABS
První výzva přichází už s různými materiály. Jde tu o to, přenést základní barvy dekorovaného papíru na materiál ABS co nejoptimálněji. Je dobré vědět, že vlastnosti plastu jsou jiné než u papíru. Dokonale reprodukovat strukturu povrchu a stupeň lesku u uni dekorů je umění. U dekorovaných hran se přidávají ještě další požadavky.

Velkou výzvou jsou dynamické dekory
Moderní dřevodekory okouzlují svými dynamickými vzory se suky, vloženými částicemi nebo velkoplošným žilkováním. Výzva při vývoji nové hrany spočívá ve vyzdvihnutí individuálních prvků dekoru a jejich harmonickém přenesení na hranu. Koneckonců nejlepší hranou je ta, která není vidět.

Proč důležitou roli hraje světlo
Při vývoji nových hran pamatují odborníci z firmy Ostermann vždycky i na působení světla a lom světla na hraně. Ostatně u hrany se jedná o svislou plochu a v takovém případě se světlo láme jinak než na ploše vodorovné. Perfektního účinku hrany, kdy svou roli hraje pocit při jejím doteku, stupeň lesku a barva, je docíleno, až když je hrana zpracovaná na desce.

Lepší pocit na dotek prosím
Čím silnější hrana, tím lépe se daří přenést z povrchu na úzkou plochu hrany prvky působící na dotek. Opomenout se ovšem nesmí to, že u struktury musí být adekvátně vhodným způsobem zapracována též základní barva hrany.

Od prvního návrhu až po dokonalou hranu
Jak je vidět, při vývoji vhodné hrany k povrchu se musí pamatovat na celou řadu aspektů. Díky více než 30 letům zkušeností a kompetentnímu týmu v oblasti dekorů provázejí odborníci z firmy Ostermann vývoj od prvního návrhu až po hotovou hranu.

OSTERMANN na všechny hrany

Kontakty:

Ostermann Česko spol. s r. o.
Lomnického 1705 / 9
CZ-140 00 Praha 4 – Nusle
tel.: +420 255 717 371
fax: +420 255 717 373
e-mail: prodej.cz@ostermann.eu, prodej.sk@ostermann.eu
www.ostermann.eu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina