aktuality

V Praze začala fungovat nábytková banka. Vybavení od dobrovolníků dostanou potřební

Praha otevřela svou novou nábytkovou banku. Foto: Marie Veselá
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Praha otevřela svou novou nábytkovou banku. Funguje na kraji Libuše, kam můžou lidé vozit starší, ale ještě funkční nábytek nebo spotřebiče. Magistrát je pak dá lidem, kteří si sami nemůžou dovolit koupit věci nové. Podle vedení banky se už začali ozývat dobrovolníci, kteří chtějí starý nábytek darovat.

Momentálně jsou na skladě hlavně kancelářské skříně nebo police. Nábytkové bance je věnovaly firmy, když se zbavovaly staršího vybavení svých kanceláří.

Vedle toho banka disponuje ještě úplně novými postelemi i s matracemi, to je zase příspěvek jednoho obchodního řetězce.

Lidé mohou do Libuše dovézt v podstatě jakýkoliv starší nábytek a elektrospotřebiče. Některé kusy ale budou nejspíš žádanější, odhaduje ředitel nábytkové banky Tomáš Valenta a zmiňuje např. židle, stoly nebo postele. Důležité podle něj je, aby nábytek byl funkční. Může být starší, drobné závady zvládnou opravit čtyři zaměstnanci nábytkové banky. Stejná podmínka platí i pro spotřebiče.

Magistrát pak nábytek dá například seniorům, rodičům samoživitelům, mladým lidem z ústavní péče nebo zkrátka těm, co se musí rozhodovat, jestli raději dětem koupí novou postel, nebo zaplatí třeba školní obědy.

Základní podmínkou pro to, aby lidé mohli nábytek dostat, je buď být v hmotné nouzi, nebo mít doporučení odboru sociálních věcí. Další informace najdou žadatelé na webových stránkách centra sociálních služeb.

Jak má postupovat případný dárce? Nejdřív musí do banky zavolat, vedení skladu ho poprosí, aby nábytek vyfotil, a potom se domluví na odvozu. Buď nábytek můžou lidé přivézt sami do Obrataňské ulice na rozhraní Libuše a Kunratic, nebo si pro něj zaměstnanci banky přijedou.

Zdroj: irozhlas.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina