aktuality

Mořidlo nové generace uspělo v soutěži vědeckých nápadů

Unikátní reaktivní mořidlo aplikované na dřevěných parketách
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Unikátní reaktivní mořidlo na dřevo, které využívá nanočástice oxidů železa, zaujalo odbornou porotu na premiérovém ročníku Transfera Technology Day, který online pořádal spolek Transfera.cz ve spolupráci s agenturou CzechInvest. Mořidlo vyvinuli vědci Mendelovy univerzity společně s Akademií věd a firmou Adichem a nyní hledají možnosti k jeho širšímu uplatnění na trhu. V celostátním kole získal jejich nápad druhé místo.

Cílem akce, která propojuje českou vědu a business prostředí, je zhodnocení komerčního potenciálu nových vědeckých výstupů a poskytnutí zpětné vazby jejich tvůrcům. „Druhé místo o pouhých 2,5 bodu za prvním považuji za další důkaz o velkém potenciálu projektu. Je to pro náš tým další motivace v projektu pokračovat a nenechat ho usnout i přes vyčerpávající a nekonečnou snahu o komercializaci,“ uvedl Petr Pařil z Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií LDF MENDELU.

Mořidlo už má český patent a mezinárodní přihlášku. Vědci už kontaktovali několik firem, nejdál jsou v jednání se společností Unilin, která je jedním z největších světových výrobců dřevěných podlah. Mořidlo prošlo vývojem a mezinárodní patent již chrání inovovanou přípravu nanočástic, kde již formulace neobsahuje žádný čpavek a dokonce není použit ani pří výrobě. Jelikož mělo mořidlo za cíl i nahradit velmi toxické a problematické čpavkování dřeva, tak bylo nutné čpavek při výrobě nového mořidla úplně odbourat. Výroba mořidla je technologicky nenáročná a levná. Mořidlo lze snadno implementovat do jakékoliv stávající linky pro povrchovou úpravu dřeva. Tato fakta podporují nesporný komerční potenciál projektu.

Více o mořidlu se můžete dočíst ZDE.

Zdroj: MENDELU

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina