aktuality

IKEA po 70 letech končí s vydáváním svého katalogu

Letošní katalog IKEA byl poslední…
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Švédský nábytkářský řetězec IKEA přestane po 70 letech vydávat svůj katalog. Reaguje tím na masivní přesun lidí na internet. Vrcholu dosáhla publikace v roce 2016, kdy bylo na 50 světových trzích do domácností distribuováno přes 200 milionů výtisků katalogu. Vůbec první vydání katalogu IKEA vyšlo v roce 1951 v nákladu 285 tisíc výtisků a bylo distribuováno v jižním Švédsku. Letošní poslední katalog měl 40 milionů výtisků.

Rozhodnutí ukončit vydávání katalogu IKEA jde ruku v ruce s probíhající transformací IKEA, jejímž cílem je větší digitalizace a lepší dostupnost. Za poslední rok se tržby IKEA z online prodeje celosvětově zvýšily o 45 %. Webové stránky IKEA celosvětově zaznamenaly více než 4 miliardy návštěv.

„Mediální prostředí se v posledních desetiletích dramaticky proměňuje a pokud byl katalog kdysi páteří našeho mediálního mixu, jeho role se výrazně změnila. Stále více lidí hledá inspiraci v oblasti bytového vybavení na sociálních médiích, na internetu, u influencerů a na dalších digitálních kanálech. To je jeden z důvodů, proč jsme už v posledních letech snižovali počet tištěných katalogů – v České republice ze 2 milionů kusů v roce 2017 na méně než 180 tisíc kusů v roce 2020. Vycházet nebude ani digitální verze katalogu,“ říká Michal Kroupa, manažer marketingu IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina