aktuality

Zachránili zamestnancov i kompletnú výrobu v nábytkárskej fabrike

Expedičné a logistické centrum spoločnosti Decodom v Krušovciach
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Počas vrcholu 1. vlny pandémie korona krízy v závere marca 2020 sa na verejnosť dostala správa, že popredný výrobca nábytku na Slovensku – spoločnosť Decodom Topoľčany, oznámila prepúšťanie takmer všetkých zamestnancov, aj skončenie výroby. Na úrad práce nahlásili hromadné prepustenie 903 výrobných robotníkov. Vo fabrike malo zostať iba niekoľko desiatok pracovníkov na definitívne ukončenie výroby. Dôvodom bol prepad objednávok, keďže v dôsledku pandémie zatvorili predajne nábytku a ľudia zostali na nútenej dovolenke.

Predajne spoločnosti Decodom boli zatvorené 7 týždňov. Výroba a predaj vytvorili stratu vo výške 3,3 mil. €. Hlavným dôvodom bola prílišná expanzia podniku, ktorú si v roku 2018 vyžiadalo výrazné zavádzanie informačného systému.

Tržby za rok 2019 dosiahli iba 70 mil. € a vedenie spoločnosti muselo prijať nevyhnutné ozdravné opatrenia. Reštrukturalizáciou výroby a obchodu si ponechali 800 pracovníkov z celkového počtu 1170. Prepustili necelé tri stovky pracovníkov. Čiastočné zlepšenia však boli nedostatočné, riešenie priniesli až tvrdé opatrenia. Pristúpili ku kompletnej reorganizácii fungovania spoločnosti na všetkých úrovniach – od manažmentu, cez výrobu, až po predaj.

Vo výrobnom závode v Topoľčanoch zostalo 970 pracovníkov. Ďalších 200 zamestnancov má 15 predajných pobočiek Decodom na celom Slovensku, v Českej republike a v Nemecku. Nábytkársky sortiment je dostupný cez partnerské predajne v ďalších 60 mestách. Ekonomické ukazovatele sú už priaznivé, predajné pobočky s prednostnou ponukou značky Decodom sú otvorené, všetky fungujú v plnom režime. Nový vrcholový manažment zachránil zamestnancov i výrobu nábytku v Topoľčanoch. Sústredili sa aj na predaj prostredníctvom e-shopu.

V ťažkom období fungovalo aj duálne vzdelávanie cez SOŠ drevársku Topoľčany. Pracovnú zručnosť v roku 2020 získavalo 32 žiakov v učebnom odbore Stolár a Technik drevárskych CNC strojov. Efekt prináša aj 4-ročný študijný odbor Operátor drevárskej a nábytkárskej výroby.

Spoločnosť Decodom sa po prekonaní krízy snaží dostať na pozície, ktoré nedávno opustila.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina