aktuality

V Helsinkách staví celou obytnou čtvrť ze dřeva

Osmipodlažní kancelářská budova ze dřeva. Foto. SRV
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Celý městský blok plný inovativních obchodních prostor, jedinečného designu a ducha městské komunity vyrůstá na poloostrově Jätkäsaari nedaleko centra Helsinek. Budou ho tvořit dva bytové domy, kancelářská budova a hotel. Pozoruhodné je na něm to, že jde o kompletní výstavbu ze dřeva. Tomu odpovídá i příznačný název nové čtvrti – Wood City. Staví ji skupina SRV ve spolupráci s výrobcem dřevěného stavebního materiálu Stora Enso.

Momentálně finišuje výstavba osmipodlažní kancelářské budovy, v níž bude mít své nové sídlo herní společnost Supercell. Dva dřevěné bytové domy byly dokončené již začátkem roku 2019. Kromě toho je v areálu plánován hotel, o kterém se v současné době jedná s investory a nájemci.

Stavební práce byly zahájeny koncem roku 2015. Celý blok Wood City by měl být dokončen po etapách v roce 2021.

Budovy Wood City jsou stavěny modulární technologií na bázi dřeva. Moduly CLT (cross-laminated timber) společnosti Stora Enso jsou vyráběny v továrně a montovány na staveništi. Konstrukční systém založený na těchto dřevěných prvcích umožňuje přibližně o 20 – 70 % rychlejší montáž než jiná běžná řešení, v závislosti na způsobu konstrukce.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina