aktuality

Stora Enso investuje do výroby CLT panelů v České republice

Ilustrační foto
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Společnost Stora Enso se rozhodla investovat přibližně 79 milionů euro do nové výrobní linky na CLT panely v dřevozpracujícím závodě ve Ždírci nad Doubravou. Investice posílí postavení společnosti Stora Enso coby světového poskytovatele vysoce kvalitních dřevěných prvků a jedničky na trhu v oblasti CLT panelů.

Zahájení výroby se plánuje na třetí čtvrtletí roku 2022. Odhadovaná roční kapacita výroby bude po skončení úvodní fáze přibližně 120 000 m³. Očekává se, že investice vytvoří roční obrat v hodnotě asi 70 milionů euro, pokud závod poběží na plnou kapacitu.

„Tyto investice umožní urychlit náš růst na trhu dřevěných konstrukcí. Jsou také v souladu s naším strategickým konceptem integrované pily. Zlepší naši schopnost nabízet zákazníkům po celém světě vysoce kvalitní řadu stavebních řešení. CLT panely mají značný potenciál růstu na trhu, protože nabízí vlastnosti, díky kterým můžeme budovat vyšší, lehčí, a přesto silnější stavby než kdy dřív. S pomocí našich prověřených konceptů budov a podpůrných digitálních nástrojů chceme inspirovat a motivovat stavebnictví k udržitelnější budoucnosti vybudované z obnovitelných materiálů,“ říká Lars Völkel, výkonný viceprezident divize dřevěných výrobků Stora Enso Wood Products.

Výstavba by měla začít v průběhu prvního čtvrtletí roku 2021. Stora Enso investuje do nejnovějších technologií, které společně s plně integrovanou výrobou v pilařském závodě ve Ždírci nabídnou zákazníkům cenově výhodná řešení a špičkové produkty. Spojení se stávající pilou přinese další výhody, například v souvislosti se zajištěním surovin, energie a také logistiky.

Odhaduje se, že se díky tomuto projektu navýší počet stávajících zaměstnanců na plný úvazek o 110. Stora Enso již obdržela pro investici všechna požadovaná povolení.

V současné době má Stora Enso tři výrobní závody CLT s celkovou kapacitou 270 000 m³. Jedná se o Gruvön ve Švédsku, Ybbs a Bad St. Leonard v Rakousku.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina