aktuality

Stanovisko odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA k vypovedaniu všetkých rámcových zmlúv zo strany š.p. LESY SR

Ilustračné foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Odborná platforma ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA s veľkými obavami vníma aktuálny vývoj vzťahu najväčšieho lesníckeho subjektu u nás, š. p. LESY SR s jeho obchodnými partnermi. Zámer štátneho podniku vypovedať všetkých viac ako sto rámcových zmlúv na predaj dreva vážne ohrozuje fungovanie celého lesníckeho a drevárskeho sektora na Slovensku.

„Týmto rozhodnutím, ktoré podporuje aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka je preukázateľne zneistený celý proces modernizácie a finalizácie spracovania dreva a zamestnanosť v tradičnom odvetví, ktorá predstavuje viac ako 40 000 ľudí. Pritom v programovom vyhlásení sa súčasná vláda zaväzuje k tomu, že podporí domácich spracovateľov dreva, primárne tých, ktorí produkujú sofistikované výrobky s najvyššou pridanou hodnotou. Osobitný dôraz chce v programovom vyhlásení vláda klásť na výrobu drevostavieb, čo prispeje k dosiahnutiu vyrovnanej uhlíkovej bilancie.

Aktuálny vývoj však ukazuje skôr na to, že súčasná vláda si vôbec neuvedomuje previazanosť lesníctva so spracovaním dreva. Aktuálnu komplikovanú situáciu vlastníkov a obhospodarovateľov lesov a spracovateľov dreva destabilizuje neprezieravými rozhodnutiami, deformujúcimi obchodné vzťahy na domácom trhu s drevom rušením rámcových zmlúv bez toho, aby bolo jasné, aká bude nová obchodná politika podniku a jej dlhodobá vízia. Vyzývame preto všetkých kompetentných, aby nerobili populistické rozhodnutia, ale naopak, aby dôkladne zvážili každý zamýšľaný krok a riadili sa štandardami odbornosti, profesionality a slušnosti, hovorí koordinátor Platformy Ing. František Štulajter, CSc.

Zdroj: TS platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina