aktuality

Obchod s vojenským drevom má nové parametre

Prezentácie vo Vojenskom obvode Záhorie – nový systém transparentného obchodu s drevom a ochrana pred povodňami v okolí Malaciek
ŠPINAR SOFTWARE
ŠPINAR SOFTWARE
ŠPINAR SOFTWARE
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Projekt na ochranu lesa proti lykožrútom spustili vo Vojenskom obvode Malacky. Pilotný projekt predstavili minister obrany SR Jaroslav Naď a generálny riaditeľ š.p. Vojenské lesy a majetky (VLM) Ing. Ján Jurica. Na potokoch Malina a Balážov potok chcú zrekonštruovať hrádze a vyčistiť storočné rybníky, čím prispejú k ochrane dreva a ekologicky zveľadia prostredie bez chemických prostriedkov. Lesníci a ochranári budú mať možnosť eliminovať lykožrúta vo fáze jeho vyliahnutia. Minister poukázal na to, že netransparentnú ťažbu dreva ukončia a vytvárajú systém pre pozitívny príklad, ako to robiť aj na ostatných odštepných závodoch š.p. VLM.

Zaviedli monitor pohybu dreva – od ťažby až po dodávku konečnému užívateľovi. Všetky štyri samostatné subjekty sprístupnili na www.vlm.sk cenníky dreva. Rozdelené sú na ceny za predaj dreva, prepravu dreva a poľnohospodársku výrobu – platné sú od 1. 7. 2020 samostatne pre generálne riaditeľstvo Pliešovce, odštepné závody Malacky, Kežmarok a Kamenica nad Cirochou.

Celkový ekologický projekt pre OZ VLM Malacky má hodnotu 2,8 mil. €. Prezentácie projektu sa zúčastnil aj minister životného prostredia SR Ján Budaj. Najväčší prínos vidia v ochrane Malaciek pred povodňami, Nositeľom je Vojenský obvod Záhorie. Projekty pokračujú aj v iných lokalitách na územiach Vojenských lesov a majetkov. Vytvoria investície v objeme 12 mil. €.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina
cs_CZČeština sk_SKSlovenčina