aktuality

Ing. Ján Vanka: Keď končí legenda…

Vanka
Na zasadnutí Drevárskej sekcie ZSD SR v pondelok 13. 7. 2020 ocenili Ing. Jána Vanku (v strede) Ing. Karol Vinš, prezident ZSD SR (vpravo) a Ing. Milan Benco, predseda DS ZSD SR (vľavo). Foto: PhDr. Peter Zemaník
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Keď končí legenda v populárnej hudbe, usporiada koncert na rozlúčku.
Keď končí legenda v športe, koná sa rozlúčkový benefičný zápas.
Keď končí legenda v politika, voliči vyronia slzu a idú k urnám. Volebným.
Keď končí legenda v piliarčine – dozvedia sa to len tí, ktorých sa to týka. Spravidla zamestnanci.
V týchto dňoch končí legenda v piliarčine a žiada sa mi napísať – škoda, že to tak musí byť.

Vždy bol priamy. Vždy hľadal spravodlivé riešenia. Vždy sa snažil pochopiť súvislosti. Ovládal prostredie trhu s drevom ako málokto. Svoje skúsenosti zbieral dlhé roky, najviac v legendárnej a dnes už neexistujúcej Preglejke Žarnovica. Celý svoj profesionálny život spojil s drevom a s jeho spracovaním. Presne vedel, odkiaľ a aké drevo pochádza, ako sa k nemu správať, aby ostalo aj pre ďalšie generácie. Rozčuľovali ho špekulácie a podvody. Ctil si pravdu v živote i v podnikaní. Patril k zakladajúcim členom Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky, a keď cítil, že sa v ňom dejú skrivodlivosti, ktoré nevedel ovplyvniť – radšej odišiel. Aby sa po roku vrátil a pracoval nezištne s rovnakým nasadením. Bol studnicou dobrých nápadov i riešení. Nie vždy sa však darilo. Tak, ako to v živote má byť. A je.

„Ak sa nepodarí drevárom vyriešiť dodržiavanie noriem pri zatrieďovaní guľatiny vo vzťahu k ich dodávateľom – nikdy sa nezbavíme klientelizmu a korupcie!“ to je jeho krédo, s ktorým sa lúči s prostredím, za ktorým mu je už dnes ľúto. A nám, ktorí sme ho poznali – za ním.

Končí svoju podnikateľskú činnosť nielen vo firme, ktorú zakladal, ale aj s firmou, ktorá do konca kalendárneho roka 2020 skončí svoju činnosť. Z rôznych dôvodov, o ktorých písať by zabralo viac strán, než je stráviteľné. Ale tým najväčším je – a takto to vnímam osobne ja – únava z podnikateľského prostredia a podmienok, ktoré jeho firmu obklopujú.

Keď odchádza legenda v piliarčine – dobrí kolegovia si ju aspoň uctia.

Zväz spracovateľov dreva SR oceňuje a ďakuje Ing. Jánovi Vankovi, konateľovi SPEKTRUM, spol. s r.o. Hliník nad Hronom, za dlhoročnú, obetavú a nezištnú prácu a nasadenie v prospech záujmov Drevárskej sekcie ZSD SR.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina