aktuality

Práce z domova bude častější. Vzroste zájem o domácí kanceláře?

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Koronavirová pandemie změnila způsob využívání kanceláří. Práce z domova bude podle odborníků, průzkumů i firem mnohem častější než dosud.

„Zejména mezinárodní společnosti stále z velké části pracují z domova nebo v režimu společenských rozestupů a odpovědného návratu do kanceláří, tak jako to dělá například Colliers v Praze,“ řekl Josef Stanko, analytik průzkumu trhu v kozultantské firmě Colliers pro Českou republiku.

Koronavirus zamával s plány na expanzi u čtvrtiny společností, vyplývá z průzkumu poradenské společnosti Prochazka & Partners. Celkem 82 % z těchto firem plánuje kanceláře zmenšit. Administrativní plochy zredukoval například největší tuzemský provozovatel call center Conectart. „Ukázalo se, že on-line práce nám dává smysl, takže se chystáme home office zavést pravidelně a ušetřit tak na pronájmu,“ sdělil generální ředitel Conectart Petr Studnička. „Vyplatí se nám to i se započítáním kompenzací nákladů a příplatků za práci z domova, které poskytujeme našim zaměstnancům už nyní. Do budoucna tak plánujeme snížit současnou kancelářskou plochu až o pětinu,“ poznamenal.

Plány na rozšíření kanceláří přehodnotila též IT firma Sprinx Systems. Původně společnost plánovala na letošní rok zvětšit plochy o 50 %. V nových podmínkách ale firma přišla na to, že si vystačí se stávajícími kancelářemi. „Během koronavirové krize jsme zjistili, že 40 % zaměstnanců Sprinx Systems může zcela bez obav pracovat v plném režimu home office, případně s docházkou do kanceláří zhruba jedenkrát za dva týdny,“ řekl ředitel Sprinx Systems Jiří Čáp.

Současně však mezinárodní průzkum uskutečněný poradci Colliers v celém regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky ukázal limity práce z domova. Jen 12 % respondentů odpovědělo, že by chtělo být na home office víc než 4 dny v týdnu. Nejvyšší počet všech oslovených ve všech věkových kategoriích by ideálně chodil do kanceláře nejméně 3 dny v týdnu. Většina respondentů tvrdí, že osobní spolupráce a setkávání s kolegy v kancelářích je lepší než schůzky z domova.

V souvislosti s tímto vývojem lze očekávat, že se budou měnit i zvyklosti koncových zákazníků v oblasti zařizování a vybavování domácností. Stále větší důraz bude zřejmě kladen na pracovní funkci nábytku. Pro bytové architekty a výrobce nábytku to může znamenat nové obchodní příležitosti.

Zdroj: e15.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina