aktuality

Mezinárodní porota České ceny za architekturu nominovala do prestižního výběru 27 děl

Mezi nominovanými objekty 5. ročníku České ceny za architekturu je 7 dřevostaveb a řada dalších staveb s významným podílem dřeva v konstrukci
twd
twd
twd
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Představujeme Vám sedmadvacet projektů, jejichž nominace byly oznámeny na Nominačním večeru 5. ročníku České ceny za architekturu. Mezi nominovanými objekty je 7 dřevostaveb a řada dalších staveb s významným podílem dřeva v konstrukci.

Jméno držitele Hlavní ceny i ostatních finalistů bude vyhlášeno 24. listopadu 2020 na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín.

Mezi porotou vybranými stavbami je třetina děl investicí z veřejných zdrojů (přesně 10) a dvě třetiny soukromých (17). Dvě realizace přitom vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jedná se o Novou radnici Prahy 7 / Atelier bod architekti – Finalista ČCA 2019 (soutěž v roce 2016) a Památník Jana Palacha ve Všetatech / MCA atelier (soutěž v roce 2015/2016).

Dvě třetiny nominovaných děl byly dokončeny v loňském roce (přesně 20). Jejich typologie je různorodá. Nejvíce jsou zastoupeny, jak bývá v České ceně za architekturu realitou, projekty pro bydlení, ať už soukromé, určené pro rekreaci nebo hromadné (7). Druhé nejsilnější zastoupení mají vlastní sídla společností, případně komerční prostory. Potěšující jsou čtyři projekty ve veřejném prostoru. Další dvě stavby pak plní veřejnou funkci. Pestrost přihlášených děl doplňují dvě rozhledny (Rozhledna na Velké Deštné / architekti.in; Rozhledna Doubravka / Huť architektury Martin Rajniš), objekt památníku (Památník Jana Palacha ve Všetatech / MCA atelier), sportoviště (Panorama Golf Resort / Huť architektury Martin Rajniš), kostel (Rekonstrukce kostela v Hodslavicích / OBJEKTOR ARCHITEKTI) či školka (Mateřská škola Za Branou Pacov / VYŠEHRAD atelier). Ani letos nechybí drobné počiny (Tree house / Jan Tyrpekl – Finalista ČCA 2018); Pravá vesnická zastávka / DPA; Kømen – útulna u Balvanového vodopádu / 1:1 lab • FA ČVUT).

Nominované projekty

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina