aktuality

Německý průmysl je na tom hůř, než se čekalo

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Česká ekonomika, založená především na exportně orientované průmyslové výrobě, je poměrně silně provázaná s ekonomikou Německou. A netýká se to jen automobilového průmyslu. Německo tvoří největší exportní trh i pro tuzemský dřevozpracující a nábytkářský průmysl.

Podobně i německá ekonomika je silně závislá na tamní průmyslové výrobě. A právě průmyslová výroba v Německu v dubnu kvůli koronavirové pandemii zaznamenala rekordní propad. Ve srovnání s předchozím měsícem klesla o 17,9 %, v meziročním srovnání pak o 25,3 %. To byl nejvýraznější propad od znovusjednocení země v lednu 1991, kdy se tyto údaje za celou zemi začaly znovu sledovat. Dubnový propad je výraznější, než čekali analytici. Ti jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 16 %.

Statistici také zpřesnili čísla o vývoji výroby za březen. Meziměsíčně se výroba po revizi snížila o 8,9 %, předběžné údaje uváděly pokles o 9,2 %.

Bez zahrnutí produkce energie a stavebního sektoru se dubnová výroba propadla meziměsíčně o 22,1 %. Z toho produkce kapitálového zboží se snížila o 35,3 % a produkce spotřebního zboží o 8,7 %. Produkce polotovarů klesla o 13,8 %. Výroba automobilů se propadla o 74,6 %.

Produkce energie se proti březnu snížila o 7,2 %. Stavebnictví zaznamenalo pokles o 4,1 %.

Zakázky německého průmyslu v dubnu ve srovnání s březnem klesly o 25,8 %, slabší byla přitom jak domácí, tak i zahraniční poptávka.

Na pokles domácí poptávky měl výrazný vliv také tzv. Koronaefekt spoření. Podle zveřejněné studie ING DiBa Němci v březnu naspořili o 100 mld. EUR víc než v únoru, což je nárůst, který podle odborníků téměř odpovídá panice. Přitom velkou část z těchto peněz tvoří hotovost, kterou si Němci ponechali doma „na horší časy“.

Údaje posilují očekávání, že německá ekonomika vykáže za druhé čtvrtletí nejhlubší pokles od druhé světové války.

Spolková vláda očekává, že za celý letošní rok klesne HDP o 6,3 %. Vychází z toho, že ekonomickou aktivitu ve druhé polovině roku podpoří fiskální stimulační balík v objemu 130 miliard EUR, tedy zhruba 3,5 bilionu Kč.

Ekonomický IFO institut uvedl, že firmy ve zpracovatelském průmyslu očekávají v nadcházejících měsících další pokles výroby, ale pomalejším tempem než dosud. Hodnota jeho indexu očekávání výroby se v květnu zvýšila na -20,4 bodu z dubnových -51 bodů. Index tak zaznamenal nejvyšší měsíční nárůst od znovusjednocení Německa.

Propad exportu

Vývoz z Německa se v dubnu propadl meziročně skoro o třetinu, což je nejvíce od roku 1950, kdy statistický úřad začal tento údaj sledovat. Jeho letošní hodnota byla o 34,17 miliardy UER (912,7 miliardy Kč) nižší než loni.

Přebytek bilance zahraničního obchodu klesl na 3,5 miliardy EUR (93,3 miliardy Kč) ze 17,8 miliardy EUR loni v dubnu a byl nejnižší od prosince 2000.

Vývoz v dubnu meziročně klesl o 31,1 % na 75,7 miliardy EUR. Dovoz se snížil o 21,6 % na 72,2 miliardy EUR. Proti předchozímu měsíci vývoz klesl o 24 %, dovoz o 16,5 %.

Vývoz do zemí EU se v dubnu propadl o 34,8 %, z toho do zemí eurozóny o 29,9 %. Dovoz z těchto zemí se pak snížil o 30,1 % a ze zemí platících eurem o 32,9 %. Vývoz do zemí mimo EU klesl o 27 % a dovoz o 11,4 %.

Tempo poklesu vývozu bylo u jednotlivých zemí různé. Zatímco vývoz do Číny se snížil o mírnějších 12,6 %, vývoz do zemí těžce zasažených koronavirem prudce klesl. Export do Francie se propadl o 48,3 %, do Itálie o 40,1 % a do USA o 35,8 %.

Nejvíce zboží v dubnu dorazilo do Německa z Číny. Dovoz vzrostl meziročně o 10 % na 9,4 miliardy EUR. Dovoz z USA se zvýšil o 2,4 %, naopak dovoz z Francie o 37,3 % klesl, dovoz z Itálie se snížil o 32,5 %.

Zdroj: DESTATIS

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina