materiály

Pro efektivnější využití úložného prostoru rohové skříňky

Rohová skříňka
Systém dvou spřažených zásuvek nabízí efektivní využití úložného prostoru spodní rohové skříňky
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Prostor spodních rohových skříněk nabízí velký úložný potenciál, který pro řešitele systémů pro jeho efektivní využívání stále představuje velkou výzvu. Při vývoji nových rohových úložných systémů je totiž největším problémem najít optimální poměr mezi třemi hlavními faktory: maximálním využitím prostoru, komfortním (ergonomickým) a bezpečným přístupem a cenou. V minulosti byla představena celá řada zajímavých nekonvenčních řešení. Některá z nich se na trhu úspěšně prosadila, jiná z různých důvodů neuspěla. Jakou šanci na úspěch má následující systém, posuďte sami.

Nový úložný systém představuje 4 zásuvky (2 horní a 2 spodní), které vyplňují takřka celý vnitřní půdorys rohové skříňky (je samozřejmě nutné počítat s určitým „hluchým místem“ pro konstrukci systému). Nabízí tak úložný prostor, který se velmi blíží klasické polici s tím, že na rozdíl od police jsou zásuvky velmi snadno a bezpečně dostupné.

Základem systému je speciální pohybový mechanismus pro 2 spřažené zásuvky, opatřený dlouhými výsuvy. Obě zásuvky jsou v prostoru rohové skříňky při zavřené pozici umístěny vedle sebe. Při otevírání se nejdříve vysouvá první z nich. Jakmile se prostor za ní uvolní, tak při dalším pohybu směrem ven se v bočním směru začíná přesouvat zadní zásuvka. Tento pohyb má na svědomí soustava táhel a vodicí dráha, která je koncipovaná jako pravoúhle zatočená kolejnice. V první fázi se tak zadní zásuvka přesouvá v příčném směru do prostoru za první zásuvkou. Jakmile se za ni zařadí, pokračuje spolu s ní v přímém směru. Díky dlouhým výsuvům se první zásuvka celá a druhá téměř celá jedním pohybem vysunou z korpusu a nabídnou tak pohodlný přístup k uloženým předmětům.

Systém je standardně nabízen jako dvoupatrový, tzn. 2 páry zásuvek nad sebou, přičemž každé patro je dimenzováno na zatížení 25 kg.

Dle současných standardů a požadavků na uživatelský komfort je každý pár zásuvek vybaven plynovým tlumičem pohybu, který v poslední fázi pohybu při zavírání zásuvku zachytí a pomalým pohybem ji nehlučně dovře.

Foto: Radomír Čapka

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina