aktuality

Každý sedmý rodinný dům v Česku je ze dřeva

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V roce 2019 zaznamenalo celé stavebnictví mírný útlum oproti předchozím rokům, kdy docházelo každoročně k nárůstu výstavby. Nicméně, když se podíváme na konkrétní čísla, jsme nyní s výstavbou 18 390 rodinných domů za rok 2019 téměř na stejné hodnotě, jako tomu bylo v roce 2008, a to 18 930.

Klesá však užitná plocha rodinných domů, a to z 138,8 m2 na 133,8 m2 tedy o 5 m2 na jednom rodinném domě. To může být dáno rostoucí cenou pozemků a stavebních materiálů.

Co se týká statistik dřevostaveb, tak ty v roce 2019 zaznamenaly mírný pokles o 196 rodinných domů. Celkem bylo tedy v roce 2019 postaveno 2749 dřevostaveb rodinných domů. Dřevostavby se v minulém roce stavěly téměř v 15 % výstavby rodinných domů, což znamená, že každý 7. dům byl konstruován jako dřevostavba.

V bytové výstavbě však došlo k nárůstu ze 3 na 9 staveb, což je pozitivní nejen proto, že se dřevostavby dostávají více do povědomí veřejnosti, ale také proto, že se zde uplatní jejich velký potenciál, kterým je rychlost výstavby a také udržitelný způsob stavění.

Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) podle statistik svých členů zaznamenala nárůst výstavby rodinných domů v roce 2019 téměř o 5 % oproti roku 2018.

Největší část výstavby dřevostaveb tvoří lehký rámový skelet, a to 84 %. Ten lze rozdělit na staveništní a panelovou montáž. V menší míře jsou v dřevostavbách zastoupeny sruby a roubenky z 8 % a panely z masivního dřeva 4 %. V těch je ale do budoucna velký potenciál, co se týká zejména výstavby bytových domů. Obor dřevostaveb je v rámci stavebnictví velmi specifický, a to zejména velmi přesnou a precizní přípravou stavby. Díky této přípravě je pak výstavba přímo na staveništi velmi rychlá.

Zdroj: ADMD

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina