aktuality

Slovenská prezidentka sa stala ochrankyňou včiel

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa oboznamuje s novým domovom včiel v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Paradoxne sa včelám na Slovensku darí lepšie v mestskom prostredí ako na podhorských nivách. Umelo vytvorené podmienky včelárskymi nadšencami tvoria domov desiatkam včelstiev. Mestské včelnice sú v Bratislave, Kežmarku, Lučenci (v mestskom parku), Považskej Bystrici, vo Zvolene (na streche Národného lesníckeho centra), v Žiline.

Novú včelnicu s troma úľmi umiestnili v minulom týždni aj v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave. Pridali sa tak do projektu Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica. Úle umiestnili vo verejnosti neprístupnej časti Grassalkovichovej záhrady za Prezidentským palácom, oddelenej skleneným plotom. Na slávnostnom otvorení bola aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Drevené úle pochádzajú zo sériovej výroby profesionálnej drevárskej firmy Božík Branislav zo sídlom v Priepasnom. Základný typ Optimal môže byť zhotovený aj formou zateplenia. Je to skladačka ubytovacích priestorov pre včely z dreviny borovica hladká (vejmutovka) alebo smrek. Jednotlivé časti sú vyrobené náročnou konštrukciou rohových cinkovaných spojov. Vrchnák je odvetraný zo stropným kŕmidlom a konopným utesnením. Úľ je dokončený kvalitným náterom. Celá zostava je zhotovená presne podľa požiadavky zákazníka.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina