aktuality

Propad zakázek za květen a červen hlásí 70 % firem

Propad zakázek za květen a červen hlásí 70 % firem
Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ekonomická situace českých firem se kvůli koronavirové krizi výrazně zhoršuje. Přicházejí o stále více zakázek a potýkají se častěji se špatnou platební morálkou svých odběratelů. Většině firem by pomohlo, kdyby vláda prodloužila program Antivirus na pokrytí části mzdových nákladů až do konce srpna. Opatření státu v oblasti daní zatím firmám nepomáhají. Zjistil to květnový průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR, kterého se zúčastnilo 242 podniků.

„Charakter koronavirové krize je bezprecedentní. Řadě firem vypadla ze dne na den velká část nebo celé tržby. K tomu se přidaly zvýšené náklady na ochranné pomůcky, hygienická opatření, logistiku či vyšší zásoby. Firmy najednou přišly o část zaměstnanců, kteří zůstali doma s dětmi, nebo nemohli přijet z okolních zemí. Teď je vidět, že přicházejí o zakázky a zdroj budoucích příjmů. V takové situaci je nezbytné, aby stát dal firmám jistotu, že pomoc ze schválených programů bude pokračovat. Tím jim dá prostor pro rychlejší rozjezd a návrat do normálu,“ vysvětluje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Nyní je třeba směřovat k oživení ekonomiky a zabránit rozlévání problémů do dalších částí ekonomiky.

Firmy přicházejí o zakázky

Zatímco na začátku dubna v průzkumu Svazu průmyslu hlásilo 43,5 % firem, že se v příštích dvou měsících budou potýkat s propadem zakázek o více než 20 %, v květnu už se jejich podíl zvednul na 70 %. Přitom roste podíl firem, kterým objem zakázek meziročně klesá o více než 40 %. V dubnu jich bylo 23 %, v květnu jich takto velký propad hlásilo 48 %.

„Řada firem se teprve do problémů dostává. Proto po vládě chceme, aby program Antivirus prodloužila až do srpna. Pomohlo by to 71 % firem, které se našeho průzkumu zúčastnily. Sice 40 % firem v průzkumu uvedlo, že snižují nebo plánují snižovat počty pracovníků, ale díky programu Antivirus mohou propouštění omezit na nejmenší nutnou míru. Program Antivirus jako jediný funguje relativně dobře. Podporu za březen získalo 93 % z firem, které o ni podle průzkumu požádaly, neuspělo jen 7 %,“ říká Jaroslav Hanák.

Hrozba platební neschopnosti roste

Zhoršuje se také platební morálka firem. Zatímco v dubnu uvádělo 34 % firem, že jejich partneři přestávají platit faktury ve lhůtě splatnosti, v květnu už se s opožděnými platbami setkalo 44 % firem. Z nich je druhotnou platební neschopností v příštích dvou měsících ohrožena více než polovina. V celém vzorku respondentů tuto hrozbu uvedlo 33 % podniků. Špatnou platební morálkou jsou postiženy jak firmy působící primárně na domácím trhu, tak exportéři.

Krize se výrazně podepíše také na celoročních hospodářských výsledcích firem. Významnou ztrátu za rok 2020, která by mohla ohrozit existenci firmy, očekává 40 % respondentů.

„Podniky potřebují získat přístup k hotovosti, aby mohly platit své závazky. V tomto ohledu zatím pomoc státu nefungovala rychle a dostatečně. Programy Covid I a Covid II firmám podle našeho průzkumu vůbec nepomohly. Program Covid III se spustil až po dvou měsících od začátku krize. Opatření v oblasti daní příliš nebo vůbec nepomohla 85 % firem, které se v průzkumu vyjádřily,“ dodává Hanák.

Malé firmy v ohrožení

Nejzranitelnější jsou v nynější krizi malé firmy. Z podniků, které hlásí propad zakázek o více než 40 %, je 85 % malých firem s méně než 50 zaměstnanci.

„Průzkum potvrdil, že problémy výrobní firmy teprve čekají. Zatím se koronavirový útlum týkal spíše služeb a obchodu, průmyslové firmy hlásí propad až nyní. Firmy připouštějí, že Antivirus funguje relativně dobře. Z dílčích odpovědí je zřejmé, že je nedostatečný. Podíl státu ve výši 60 % patří k nejnižším v Evropě, a máme-li po útlumu co nejrychleji opět naskočit do co nejvyššího výkonu, abychom byli konkurenceschopní, tak by i český kurzarbeit měl být konkurenceschopný,“ podotýká místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková.

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina