reportáže

Živnostník, který předběhl dobu

Živnostník, který předběhl dobu
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Krátká prezentační videa se během posledního desetiletí stala nedílnou součástí moderního firemního marketingu. I když mezi živnostníky je tato forma propagace věcí spíše ojedinělou, najdou se výjimky. Jednou z nich je Radek Svoboda (54) z Blanska – Dolní Lhoty. Svérázný chlapík se sklonem k osobitému humoru „donutilovského“ stylu podávanému s typickým moravským dialektem je veřejnosti známý především jako šikovný čalouník a truhlář s dlouholetými zkušenostmi, hlubokými znalostmi a širokým přehledem ve svém oboru. A také jako autor zhruba šesti desítek informačně-edukačních videí, v nichž se vzájemně prolínají všechny výše uvedené rysy.

Radek Svoboda začal soukromě podnikat již v roce 1987 – při zaměstnání a na povolení tehdejšího Místního národního výboru (dnešní Obecní úřad). Jeho sortiment zahrnoval postele, lamelové rošty, matrace a sedací soupravy. O dva roky později k nim přidal sklopná lůžka (skříňové provedení a kombinované s pohovkou), která se okamžitě stala prodejním hitem jakožto řešení zejména do malých bytů. V roce 1992 získal živnostenský list a v pronajatých prostorách v Němčicích (u Boskovic) si zřídil truhlářskou a čalounickou dílnu s cca 500 m2 plochy, kde zaměstnával až 20 pracovníků. Svoji nabídku postupně rozšířil o zakázkovou výrobu ložnic, nábytku do obývacích pokojů, kuchyní atd. Shodou několika nepříznivých a vzájemně na sebe působících okolností, zejména rostoucího nájmu, nedostatku kvalifikovaných pracovníků a nástupu recese, byl nucen zhruba před 10 lety svoji činnost výrazně zredukovat pouze na OSVČ a pronajaté prostory opustit. Současně také uzavřel vlastní prodejnu v Blansku a přestěhoval se do rodinného domku po rodičích v Dolní Lhotě, kde si v suterénu a přízemí zřídil dílnu se vzorkovnou a skladovými prostory a v prvním patře byt. Kvůli omezenému prostoru výrazně zredukoval truhlářskou výrobu stejně jako výrobu čalouněného nábytku a zaměřil se prioritně na výrobu kvalitních matrací a částečně na opravy lůžkového nábytku.

Rostoucí nekvalita

Opravám lůžek, matrací a lamelových roštů se ale vedle výroby nového nábytku věnoval od počátku svého podnikání. A právě při této činnosti se začal setkávat se stále větším nárůstem nekvalitního na trhu nabízeného zboží, a to nejen v kategorii levného, tzv. „rychloobrátkového“ sortimentu. Zpočátku mu zákazníci vozili na opravu nábytek starý 15, 20 let. Postupem času ale začal převládat nábytek starý jen 2 až 3 roky, tedy těsně po záruční době, což byl logický důsledek postupného tlaku na konzumní přístup k byznysu, kdy kvalita byla nucena ustoupit ceně. Radek Svoboda se ale jako poctivý řemeslník s touto situací nehodlal smířit, a proto se snažil každému zákazníkovi vysvětlit a na konkrétních chybách ukázat, proč se mu nábytek pokazil, co bylo uděláno špatně, jak měl výrobek vypadat správně, jaké materiály a technologie měly být použity a jak měl, resp. neměl zákazník při koupi postupovat, o jaké informace a parametry se měl u prodávajícího zajímat atd. Za tímto účelem si postupně vytvořil sbírku ukázkových výrobků (matrací, vzorků/řezů matrací a lamelových roštů), na nichž všechny chyby a vady zákazníkovi názorně demonstruje.

Videa pro lidi

Jako hlavní úskalí se ale ukázalo to, že zákazníků s podobnými problémy přibývalo a času ubývalo. Přece jen „obživu“ mu jako živnostníkovi přinášela výroba a opravy, nikoli vzdělávání zákazníků. A tak se zrodila myšlenka na tvorbu série vlastních edukačních videí, na něž zachytí všechno to, co chce zákazníkovi sdělit, a místo toho, aby musel opakovaně každému příchozímu klientovi vše individuálně vysvětlovat, jednoduše ho odkáže na své dva YouTube kanály (po zadání hesla Radek Svoboda nebo Sklopnepostele do vyhledávacího řádku na YouTube.com). Jak sám říká, má to pro něho dvě hlavní pozitiva. První je to, že se může plně věnovat své práci a druhé, že zákazník již k němu přichází více či méně informován.

Na nějaké „profesionalitě“ si ale nezakládá. Když přijde myšlenka, vezme kameru a natočí video. Bez přípravy, bez scénáře, přímo v dílně. Jeho videa se proto oproti jiným firemním klipům, na které jsme zvyklí, výrazně odlišují. Jednak nemají prvoplánově propagační charakter, ale hlavně jsou typická svým „amatérským“ provedením (s čímž bohužel souvisí i jejich snížená kvalita) okořeněným osobitým lidovým humorem „donutilovského“ stylu s typickým moravským dialektem. Ten sice na tvářích diváků vyvolává úsměv, nicméně odborníkovi a pozornému divákovi neunikne vysoká obsahová hodnota a odbornost informací (i když sdělovaných poněkud svérázným způsobem) založená na dlouholeté praxi a především aktivním, neutuchajícím zájmu o řemeslo.

Jedná se o informace, které zákazník ve většině prodejen s nábytkem nezíská a v e-shopech už vůbec ne.

Cílem videí je podle jejich autora na jedné straně pobavit a na druhé straně touto zábavnou formou předat důležité odborné informace. Ústy Radka Svobody: „Když mě něco napadne, tak to natočím na video a dám na YouTube. Tak jako ti ‚youtubeři‘. Ti ale většinó řešijó debiloviny. Ale majó névíc náhledů, protože debiloviny každýho zajímajó. Na moje videa se dívajó víc chlapi, protože ženský só poslední dobó moc přecitlivělý a urážlivý a já si moc servítky neberu a řeknu to tak, jak si to myslím. Od chlapů mám taky névíc reakcí: Pane Svoboda, Vy co řeknete, to je všecko pravda. Je vidět, že máte velký životní zkušenosti a že umíte chodit z votevřenéma vočima. Vy se prostě umíte kókat. Takže chlap dá palec nahoru, ale ženská palec dolů, protože ona to bere osobně…“

Fungují jako reference

První videa začal Radek Svoboda na YouTube dávat v roce 2011, i když některá z nich (např. o sklápěcích postelích) vznikla již mnohem dříve, někdy ve druhé polovině 90. let, kdy byl mj. několikrát hostem nekorunovaného krále domácích kutilů Přemka Podlahy a jeho divácky velmi populárního televizního Receptáře. Dnes má na dvou kanálech umístěných více než 60 různých videí, která mají téměř 500 odběratelů a necelých 370 000 shlédnutí. I díky tomu se zobrazují na předních pozicích již při zadání hesla „matrace“ nebo „rošty“. Staly se tak poměrně silným marketingovým nástrojem, který funguje stejně, jako u mnohých jiných živnostníků reference. A jejich široký dosah ovlivňuje i skladbu zákazníků. Ti se ozývají z celé republiky. Nejvíc z Prahy a ze západních či severních Čech. Vzhledem k poloze své provozovny pak z Brna. Ale má zákazníky i ze Slovenska, třeba až z Košic.

Možná, že svým osobitým přístupem Radek Svoboda předběhl dobu. Zejména při současné koronavirové epidemii a s ní souvisejících opatřeních se totiž ukazuje, jak výrazný vliv mohou mít správně zvolené a dobře nastavené internetové nástroje pro úspěšný byznys. A samozřejmě kromě samotné obsahové stránky je nutné nezapomínat ani na celkový standard kvality.

Každopádně palce nahoru!

Foto: Radomír Čapka

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina