reportáže

Originální využití plošných materiálů

Originální využití plošných materiálů
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Poprvé to byl loňský zářiový stavební veletrh For Arch v pražských Letňanech, podruhé o tři týdny později na témže místě proběhnuvší pozimní část veletrhu For Interior a potřetí letos v prvním únorovém týdnu (6.–8. 2. 2020) společností ABF pořádaný veletrh For Wood. To jsou akce, na nichž se za necelých 5 měsíců své existence stačila veřejnosti představit společnost Li-Go light s.r.o. z Prahy. Její expozici s čelním nápisem Li-Go s podtitulkem light and shape (světlo a tvar) se navíc vyhnul jen málokterý návštěvník. A to kvůli v ní prezentovaným originálním obrázkovým LED svítidlům v podobě stolních a stojacích lamp, závěsných lustrů a světelných obrazů, vyráběným z tenkých laminovaných dřevovláknitých desek a překližek.

Společnost Li-Go Light s.r.o. vznikla počátkem října loňského roku, kdy navázala na živnostenské podnikání svého jednatele šestačtyřicetiletého elektromechanika Františka Chmelíka z Prahy. Přesněji řečeno na jeho při hlavním zaměstnání probíhající spolupráci s pražským hudebním a divadelním klubem Cross Club, kde více jak 20 let navrhoval a vytvářel jeho specifický futuristický design se spoustou podivných kovových předmětů podsvícených různobarevnými světly.

Namísto železa to chtělo něco teplejšího – dřevo

„Ve volných chvílích po práci jsem vyrážel do kovošrotů v Praze a okolí, kde jsem si vybíral různý pro mě zajímavý materiál. Tyto předměty jsem pak doma v dílně svařoval či jinak spojoval do menších či větších celků, podsvěcoval je LED diodami, kombinoval jejich barevné odstíny atd. V roce 2018 jsem se rozhodl tyto chladné materiály nahradit teplejšími, jako je např. dřevo či materiály na jeho bázi a začal jsem vyrábět různá designová svítidla,“ vzpomíná František Chmelík na své začátky. Po zhotovení prvních prototypů, které oslovily široký okruh jeho známých, přizval ke spolupráci i trojici svých letitých kamarádů, kteří mu byli nápomocni už v době jeho zaměření na kovové světelné dekorace. Jmenovitě Miloše Frydrycha, jenž má na starosti grafické návrhy obrazových motivů a jejich propojení se softwarem ztvárňovacích laserů, Patrika Bujňáka, který mu pomáhá s výrobou a kompletací svítidel, a v neposlední řadě Ivo Juráska, jehož pověřil vedením prodeje a marketingu. V tomto složení pak v prosinci 2018 uvedli na trh svoji první designovou kolekci stolních obrazových lamp neboli vyřezávaných LED svítidel s podsvíceným motivem na přední straně a přímým světlem na zadní straně. K tomuto sortimentu záhy přidali také stojací (stojanové) lampy a závěsné lustry. V březnu loňského roku pak začali vyrábět ještě nástěnné světelné obrazy, které se během šesti měsíců staly jejich hlavním obratovým artiklem.

Lampy a lustry z tvrdé MDF, obrazy z překližky

Stolní a stojací lampy, lustry a částečně i světelné obrazy jsou vyráběné z 8 mm silné dřevovláknité desky (MDF) s laminovaným povrchem v dekorech různých světlých a tmavých dřevin. Stolní lampy tvoří skládací stojánek a vlastní svítidlo. To je zhotovené z přední a zadní desky, mezi které jsou vloženy vymezovací profily z MDF, vytvářející mezi deskami 10 mm širokou mezeru. Přední deska je opatřena podsvíceným obrázkem s vybraným motivem, zadní deska slouží k odrazu světla, procházejícího přes daný motiv. Zdrojem světla jsou v mezeře mezi deskami instalované LED diody, napájené externím zdrojem napětí na 12 V do zásuvky.

„Z vnější strany zadní desky je umístěna LED trubice s přímým bílým světlem, opatřená vypínačem a na přání zákazníka např. i mechanicky ovládaným stmívačem. Ve spodní části může být ještě na světelný rozvod napojená USB zásuvka, sloužící k připojení napájecího kabelu mobilního telefonu, který lze při ‚nabíjení‘ umístit do k tomuto účelu upraveného stojánku,“ doplňuje obchodní manažer Ivo Jurásek s tím, že na stejném principu odražení světla zadní, respektive horní deskou svítidla, je postavena i konstrukce stojacích lamp a lustrů. U světelných obrazů, vyráběných mimo tvrdé MDF desky také z borové a dubové překližky v tloušťkách 4, 5 nebo 8 mm, se k odražení světla zpravidla využívá stěna, na které jsou zavěšeny. Tomu je přizpůsoben i zezadu desky umístěný podkladní rám, který je z části otevřený a odražené světlo tak spolu s motivem decentně osvětluje i stěnu místnosti. „Obrazové svítidlo lze ve spodní části dovybavit přídavnou LED trubicí, při jejímž bílém světle je možné si např. číst apod. Jeho součástí je dotykový ovladač, přičemž ovládání intenzity světla je nezávislé na LED obrazu a samostatně stmívatelné,“ upřesňuje I. Jurásek a dodává, že světelné obrazy lze připojit přímo do zásuvky (230 V) nebo na připravený kabelový vývod ze zdi.

Motivy vlastní, licencované a zakázkové

Pro obrazové reliéfy všech typů svítidel firma v současné době využívá více než 100 různých motivů, ale tento počet se stále zvyšuje. „Kromě několika vlastních motivů dnes většinu námi používaných tvoří motivy licencované neboli zakoupené od umělců z celého světa. Nicméně velmi slibně se nám rozjíždí i svítidla se zakázkovými motivy, kdy nám zákazník pošle např. fotografii nějakého pro něj zajímavého místa, kterou mu zpracujeme do grafického návrhu a aplikujeme na výrobek,“ vysvětluje I. Jurásek s tím, že vlastní realizace motivu, jakož i tvarů desek svítidel, se provádí pomocí dvou laserů a některé drobné ornamenty se ručně vyškrabávají speciální jehličkou. U světelných obrazů z překližek se tyto v případě potřeby moří a následně povrchově upravují transparentním lakem. Poté se tělo svítidla ručně zkompletuje, osadí se LED páskami a ovládacími prvky a po odzkoušení jde do prodeje. Vyráběný sortiment je kolektivem F. Chmelíka od počátku prezentován a odbytován pomocí e-shopu a kamenné prodejny v Praze – Holešovicích, která je součástí výrobních prostor. Pro podporu prodeje firma využila loňské podzimní veletrhy For Arch a For Interior a letos se širší veřejnosti představila na veletrhu For Wood. Díky těmto aktivitám si její výrobky našly své příznivce kromě ČR také v Německu, Itálii, Dánsku a dalších evropských zemích.

Foto: Ing. František Novák a archiv výrobce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina