materiály

Funkční kování pro čalouněný nábytek

Funkční kování pro čalouněný nábytek
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Náročnost zákazníka na komfort a funkčnost sedacího čalouněného nábytku roste. V důsledku toho se v něm objevuje stále více mechanických a mechanicko-elektrických pohybových komponentů, které logicky zvyšují riziko vzniku vady výrobku. Bohužel, jen velmi pomalu se mění pohled zákazníka na vztah mezi cenou a kvalitou, a proto tlak na cenu je a v dohledné době patrně i nadále bude enormní. Ovšem odpovědnost za vadu výrobku a za škodu touto vadou způsobenou nese výrobce. Je proto důležité orientovat se v nabídce trhu, kde jedním z hlavních vodítek jsou značky. Pro inspiraci přinášíme tři příklady pohybových mechanismů od tří renomovaných značek.

Úhlové polohování

Jedním ze základních požadavků na současný čalouněný sedací nábytek je možnost úhlového nastavení některých jeho částí za účelem dosažení určitého sklonu (např. u područek, hlavových částí apod.). K tomuto účelu se nejčastěji používají ramenové spojovací systémy s otočným kloubem se zabudovaným ráčnovým mechanismem. Fungují většinou tak, že poloha čalouněného prvku se nastavuje postupně odspodu nahoru. Pro změnu polohy směrem dolů je nutné nejdříve dosáhnout horní mezní pozice, poté mechanismus vrátit do výchozí (nulové) polohy a pohyb opakovat opět směrem nahoru do požadované pozice. Některé nové systémy ale disponují tzv. reversibilitou, to je schopností zpětného pohybu. Díky tomu je lze po přepolohování v koncové poloze kdekoliv zastavit a začít polohovat bez dojetí do nulové polohy. Tím se zvyšuje komfort při polohování a snižuje počet nutných polohových variant.

Vedle již zmíněného nejčastějšího použití mají tyto systémy značný potenciál využití i v ne zcela typických situacích, jako je třeba nábytek do veřejných prostor, open space kanceláří atd.

Druhým příkladem je kování renomované německé značky, která klade důraz na tradiční řemeslné zámečnické zpracování. To se ve srovnání s většinovou nabídkou na trhu projevuje především celkovou robustností komponentů.

Na první pohled až „kovářská“ práce jasně deklaruje, co je pro firmu prioritou. Funkčnost svých komponentů a mechanismů staví na jednoduchosti vycházející z tradičních a historicky ověřených principů, které minimalizují riziko poruchy při zachování dlouhodobé funkčnosti.

Výškové nastavení

Další možností je výškové nastavování částí čalouněného nábytku. Naše ukázka se týká mechanismu pro výškové nastavení hlavové části v kombinaci s možností jejího úhlového polohování. Úhlové polohování v tomto případě zajišťují výše popsané kloubové systémy, připevněné k ocelovému rámu výškově pohyblivého mechanismu. Důležitou součástí tohoto mechanismu je synchronizace pohybu, která posouvá celý systém na vyšší kvalitativní úroveň. Zvýšený uživatelský komfort spočívá v tom, že i při větších šířkách mechanismu (pro široké hlavové opěry) nedochází při zvedání či spouštění k jeho „zasekávání“, a to i v případě, že mechanismus zvedáme či spouštíme pouze jednou rukou uchopením na jednom jeho konci.

Synchronizační mechanismus se skládá ze dvou postranních hřebenových tyčí a po nich se pohybujících dvou pastorků spojených šestihrannou torzní tyčí. Hřebenové tyče a pastorky jsou kvůli snížení hlučnosti a zajištění hladkého chodu vyrobeny z odolného plastu, torzní tyč je ocelová.

Produkt je k dispozici v manuální nebo motorické verzi. Součástí manuální verze je lineární západková podpěra, která při pohybu nahoru umožňuje polohování (v délce až 140 mm) a po dosažení horní pozice se opět vrací do spodní nulové polohy. Motorizovaná varianta, umožňující různé způsoby dálkového ovládání, je vybavena elektropohonem s nízkootáčkovým převodem, nasazeným na šestihranné tyči. Otáčením tyče přenáší motorek pohyb přes pastorky na ozubené tyče a posouvá tak celý mechanismus ve vertikálním směru.

Foto: Radomír Čapka

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina