aktuality

Rekonstrukce vyhořelé chaty Libušín je u konce. Veřejnosti se otevře v červenci

Rekonstrukce vyhořelé chaty Libušín je u konce. Veřejnosti se otevře v červenci
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Rekonstrukce chaty Libušín na Pustevnách v Beskydech je u konce. Veřejnosti by se měla otevřít po několikaleté rekonstrukci ve druhé polovině července. Chata postavená v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče vyhořela v noci na 3. března 2014. Objekt společně se sousedním hotelem Maměnka spravuje Národní muzeum v přírodě, které nyní hledá nájemce obou objektů.

„Předmětem výběrového řízení je uzavření smlouvy o nájmu prostor sloužících k podnikání objektu Maměnky a objektu Libušína v katastrálním území Prostřední Bečva, a to k provozování hostinské činnosti v případě Jídelny Libušín a ubytovacích služeb u hotelu Maměnka,“ uvedl generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Libušín, symbol Pusteven spolu s dalšími objekty, byl v roce 1995 prohlášen národní kulturní památkou. Na jeho interiérech, které zdobily motivy z valašských i slovenských pověstí, spolupracoval Jurkovič s Mikolášem Alšem. Muzeum po požáru rozhodlo o obnově objektu. Stavba nového Libušína začala v létě 2017, šlo o vědeckou rekonstrukci, při které se používaly původní technologie.

Objekt je téměř hotový. „Dodělává se již jen nábytek a části gastro zařízení a nějaké dokončovací práce. V podstatě je hotovo,“ řekl technický náměstek Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Milan Gesierich. Obnova Libušína podle něj vyšla na 117 milionů korun. Objekt má mírně jiné barvy, vrátil se do podoby z roku 1925, kdy byly dostavěny všechny jeho části. Muzeum již dříve dokončilo také opravu fasády sousedního objektu Maměnka, který rovněž navrhl Jurkovič. Maměnce se také vrátila původní barevnost.

Zdroj: ČTK
 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina