drevostavby odborné témy

Dřevěné stavby roku 2020 mají 13 vítězů plus jednoho narozeninového

Dřevěné stavby roku 2020 mají 13 vítězů plus jednoho narozeninového
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ve středu 22. dubna 2020 byly zveřejněny výsledky soutěžní ankety Dřevěná stavba roku 2020, pořádané Nadací dřevo pro život pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva životního prostředí ČR, Svazu měst a obcí a za podpory významných partnerů z lesnicko-dřevařského sektoru. Slavnostní vyhlášení letošních celkem 14 vítězů ankety, do které bylo přihlášeno 99 dřevěných staveb v 8 soutěžních kategoriích a 35 předmětů ve speciální 9. kategorii Dřevěných zajímavostí, proběhlo letos v historických prostorách Autoklubu České republiky v Praze. Kvůli vládou vyhlášenému nouzovému stavu však bylo vysíláno online na YouTube kanálu Nadace dřevo pro život, a tudíž bez soutěžících a tradičních hostů z řad odborníků v oblasti dřevěného stavění.

Tradiční panelová diskuse o týden později

Kvůli koronavirové pandemii a jí přizpůsobenému online slavnostnímu vyhlášení výsledků letos potenciální účastníci bohužel přišli o možnost prohlídky jedinečných prostor památkově chráněného objektu Autoklubu České republiky v Opletalově ulici v Praze, kde měl podle původních předpokladů Nadace dřevo pro život slavnostní akt proběhnout v tradiční podobě. O co naopak nepřišli, byla obvyklá a vlastnímu ceremoniálu předcházející přednáška a na ni navazující panelová diskuse, byť je zájemci mohli zhlédnou až o necelý týden později 28. 4. 2020. A to opět na YouTube kanálu Nadace v podání jejího ředitele Ing. Stanislava Poláka, hovořícího na téma „Dřevo jako budoucnost pro naše města aneb Klimatickým změnám navzdory“. Šlo o představení nadačního projektu na doplnění a rozšíření požárních předpisů v oblasti dřevostaveb, realizovaného ve spolupráci s odborníky, o jehož výsledcích budeme zájemce informovat v některém z příštích vydání Dřevařského magazínu.

Letos s dřevostavbami i četné dřevěné zajímavosti

V anketě Dřevěná stavba roku 2020 soutěžilo 99 dřevěných staveb v 8 soutěžních kategoriích:
•    Realizovaná dřevěná hřiště – malá
•    Realizovaná dřevěná hřiště – velká
•    Návrhy dřevěných konstrukcí
•    Realizované dřevěné konstrukce
•    Návrhy moderních dřevostaveb
•    Realizované moderní dřevostavby
•    Realizované roubenky a sruby
•    Realizované dřevěné interiéry.

Přihlášená díla ve všech kategoriích hodnotila široká veřejnost, která jim poslala celkem 56 812 hlasů (loni 44 597 hlasů). V pěti z nich hlasovala i 11členná odborná porota tvořená předními oborníky z řad architektů, projektantů, konstruktérů a designérů z České a Slovenské republiky. Specialitou letošního roku pak byla ještě 9. kategorie Dřevěných zajímavostí, jejímž prostřednictvím oslavila Nadace dřevo pro život své 15. narozeniny, a v níž se o přízeň hlasující veřejnosti ucházelo 20 vybraných dřevěných zajímavostí. Cílem této narozeninové kategorie, do které bylo přihlášeno 35 předmětů (běžných i extravagantních, se zajímavým příběhem), bylo ukázat, jak variabilní je dřevo v našem životě a zároveň dát prostor šikovným řemeslníkům, kteří pracují s naší významnou obnovitelnou surovinou. „Do hlasování veřejnosti jsme vybrali 20 zajímavostí. Dřevěná trsátka, dveřní kliky, sochy nebo třeba trakař vzbudily u lidí velký ohlas. Jsem rád, že jsme je mohli inspirovat a snad i trochu pobavit,” dodává Ing. Stanislav Polák.

Samotné slavnostní vyhlášení vítězů ankety pak proběhlo v již zmíněnou středu od 17:00 hodin formou živého vysílání na YouTube kanálu Nadace pouze za přítomnosti ředitele Ing. Poláka a osvědčeného televizního moderátora Ondřeje Blaha, který vyhlásil celkem 13 oceněných soutěžních děl a 1 dřevěnou zajímavost. Všichni vítězové získali dubový diplom, pro své soutěžní dílo titul „Dřevěná stavba roku v dané kategorii“ a pro sebe ještě poukaz na 10 tis. Kč, které mohou libovolně využít v rámci své činnosti.

O čem rozhodovala pouze hlasující veřejnost…?

Jako první přišla na řadu speciální narozeninová kategorie Dřevěných zajímavostí, kde hlasující veřejnost určila za vítěze designová Dřevěná trsátka z českých dřev, vyráběná ručně pražským truhlářem, uměleckým řezbářem a výrobcem hudebních nástrojů Ondřejem Panochou.

V kategorii Malých dětských hřišť zvítězila Didaktická venkovní herna, navržená Hutí architektury Martin Rajniš s.r.o., Praha pro školu v Praze 4 – Krči. Je koncipována jako vzdušný, otevřený a zastřešený prostor, umožňující estetický a harmonický rozvoj dětí při pobytu na čerstvém vzduchu.

V kategorii Velkých dětských hřišť si letos desetitisícovou částkou díky hlasují veřejnosti přilepší dvoupatrové 3D bludiště, zbudované městem Osek u Duch­cova v korunách stromů se 14 lanovými překážkami a 15 přestupovými domečky s nástupním točitým schodištěm.

Vítězem kategorie Realizované roubenky a sruby se stala Roubenka v Malých Karpatech se zastavěnou plochou 165 m2, postavená brněnskou společností OK PYRUS ve slovenské obci Píla v Banskobystrickém kraji.

…a kde se přidala i odborná porota?

V kategorii Návrhy dřevěných konstrukcí se vítězem odborné poroty stal objekt Vinařství Dolní Dunajovice, navržený pražskou Hutí architektury Martin Rajniš s.r.o. pro vinařství Mikrosvín Mikulov a.s. Dominantou při formování jeho architektonického návrhu se stala krajina této části Moravy – plotny s vinicemi, v pozadí Pálava a drobné kopečky.

Hlasující veřejnost pak nejvíce zaujal Zábavní park Hradec Králové, navržený společností Unipark s.r.o. Brno v podobě propojené soustavy síťových atrakcí a třípatrového 3D bludiště v korunách stromů.

V kategorii Realizované dřevěné konstrukce odborná porota určila za vítěze Loď umělců, představující konstrukci dočasného zastřešení dvojúrovňového jeviště a hlediště letní scény spolku Lodivadlo – Boatheatre v Hradci Králové.

U hlasující veřejnosti zvítězila turistická atrakce – FUNPARK – 3D bludiště s rozhlednou, zbudovaná poblíž centra statutárního města Most v pozici investora. Představuje stavbu třípatrového bludiště s kapacitou pro 220 osob a 25,5 m vysoké vyhlídkové věže s ochozem pro max. 25 osob.

V kategorii Návrhy moderních dřevostaveb z pohledu odborné poroty bodovala opět pražská Huť architektury Martin Rajniš s.r.o. s projektem dřevostavby v systému two by four Dům Radčice. Jde o dvoupodlažní částečně podsklepený rodinný dům na Jablonecku, umístěný v prudkém svahu na jih, jehož celé střední těleso je neseno ocelovým prostorovým rámem.

Hlasující veřejnost nejvíce zaujal návrh brněnské firmy OK PYRUS s.r.o. s názvem Poloroubenka s valašským srdcem. Jde o jednopodlažní rodinný dům s podkrovím pro pětičlennou rodinu, jehož hlavní hmota (těžký dřevěný skelet) se sedlovou střechou a podlomenicí se potkává s kubickým tvarem zděné garáže.

V kategorii Realizovaných moderních dřevostaveb odborná porota ocenila objekt jednotřídky, doplňující stávající budovu MŠ Všetaty – Přívory, postavený pražskou společností Domesi s.r.o. Stojí na společném pozemku, sloužícím pro venkovní pobyt dětí tak, aby oddělil zahradu od přiléhající silnice.

Hlasující veřejnost se přiklonila k přízemnímu rodinnému Domu se sloupy z Douglasky, postavenému ve Středočeském kraji firmou Dřevostavby Biskup s půdorysem ve tvaru „L“. Je zastřešen pultovou střechou s přesahy, nesenými sloupy z douglasky tisolisté, přičemž na největší sloup u terasy je použita douglaska, která rostla na pozemku.

V poslední oceňované kategorii Re­alizované interiéry se odborné porotě nejvíce líbil Mezonet inspirovaný přírodou. Jde o interiér mezonetového bytu v Bratislavě s užitnou plochou 110 m2, navržený Mgr. art. Annou Hrubovčá­kovou, jednatelkou PJURE s.r.o. Banská Bystrica, pro mladou rodinu inklinující k přírodním materiálům.

Hlasující veřejnost se přiklonila na stranu interiéru Bytu pod střechou, s dispozicí 2+kk na ploše 73 m2, navrženému v půdních prostorách domu v centru Prahy architektkou Kristinou Prokšovou z pražského ateliéru KP INTERIORS. A to s cílem zachovat co nejvíce původních prvků a dostat do interiéru co nejvíce přírodního světla.

Cenu pro hlasující (třídenní pobyt ve srubu AKADEMIE Libchavy s.r.o. v podhůří Orlických hor) vyhrála Romana Jiránková z Pardubic, která svými hlasy nejlépe odhadla skutečné vítěze hlasování.

Foto: archiv Nadace Dřevo pro život

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina