reportáže

Drevené objekty zvýrazňujú tradície Spišského Hrhova

Drevené objekty zvýrazňujú tradície Spišského Hrhova
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Titulom Dedina roka sa obec Spišský Hrhov ležiaca v okrese Levoča hrdí od roku 2015. Vzhľadom na jej bohatú remeselnícku minulosť sú aj v súčasnosti priaznivé podmienky na obnovenie, zachovanie a prezentáciu ľudových remesiel.

Krátko z histórie obce

V bohatej histórii Spišského Hrhova datovanej od roku 1243 sa udialo viacero pozoruhodných udalostí. Usadil sa tu kolonizačný rod, ktorý dostal šľachtické rodové meno podľa vtedajšieho osídlenia Gergew alebo De Gyrgow. V časoch nemeckej kolonizácie sa za potokom Lodzina usadili Sasi a vytvorili novú dedinu Nemecký Hrhov. Slováci a Sasi sa v roku 1280 spojili do jednej obce. Rod sa pomaďarčil a zostal známy ako Gyorgyovci – až do roku 1885. Všetok majetok obce potom kúpil uhorský šľachtic Vidor Csáky. Nechal postaviť nový kaštieľ a múr okolo 17-hektárového parku s rybníkom. Zveľadil obecný majetok, kaplnku, veľký hospodársky dvor, liehovar, tehelňu. Na prelome 19. a 20. storočia pozval Sasov ako poľnohospodárskych odborníkov, chovateľov dobytka, záhradníkov, zeleninárov. Sústredil tu aj remeselníkov zo Spiša, Poľska, Nemecka.

Už pred sto rokmi dosiahli Hrhovčania viacero pozoruhodností. Od roku 1922 mala obec prvý vodovod, od roku 1924 prvú strojovňu na výrobu jednosmerného prúdu v kaštieli. Samozrejme, nielen pre potreby šľachtických obyvateľov, ale aj pre občanov.

Obec Spišský Hrhov predstavuje zastupujúca starostka Mgr. Zuzana Kučerová: „Pri vstupe do obce z východu víta návštevníkov obrovská drevená lyžica s rozmermi zapísanými v Guinnessovej knihe rekordov. Zvýrazňuje kreativitu obyvateľov, ktorí sa okrem poľnohospodárstva vždy venovali spracovaniu dreva. Aj v súčasnosti máme v priemyselnom parku obecnú firmu Hrhovské služby s.r.o. Každý rok jej zamestnanci vykazujú zisk. Medzi 1700 obyvateľmi Spišského Hr­hova je tiež Rómska komunita. Obec leží v tesnej blízkosti okresného mesta Levoča, jej chotár má 1200 hektárov. Exponovaný región Spišská Občina priťahuje aj ďalších >pristašov< (prisťahovalcov) s výrazným záujmom o výstavbu. V uplynulých rokoch sme vytvorili 500 stavebných pozemkov.“

Lesná drevená sauna

Na okraji lesa nad obcou vlani vybudovali prírodnú drevenú saunu ukrytú v bielom polykarbonátovom obale. Nepriťahuje zvedavcov, lebo sa stráca v prírodnom prostredí. Prístupná je najmä miestnym obyvateľom a turistom. Zodpovední Hrhovčania sa starajú o dostatok dreva pre saunovú piecku a udržiavanie poriadku v areáli. Záujemca sa môže objednať prostredníctvom rezervácie na www.lesnasauna.sk. Očakáva sa, že každý návštevník bude dodržiavať zásady saunovania, zvolí si primeranú dĺžku pobytu bez požívania alkoholu, fajčenia a zachová poriadok.

Lesná sauna je originálna architektúrou i konceptom. Celkový vzhľad a projekt je podľa škandinávskeho vzoru. Na jej vybudovaní sa podieľali občianske združenia Woven, Centrum architektúry a Čierne diery za pomoci miestneho podniku Hrhovské služby s.r.o. Výstavba sauny trvala pol roka, spotrebovali 10 m3 dreva. Náklady presiahli 13 tisíc eur z príspevkov takmer 200 darcov.

Sauna je umiestnená v lokalite Rybníček v starom ovocnom sade, vedie k nej poľná cesta a je prístupná peši alebo terénnym autom. Asi 5 metrov od nej je občasný vodný tok, ktorý napĺňa ochladzovaciu kaďu. Vykurovanie je riešené pecou na drevo. Polopriehľadný medzipriestor chráni užívateľov sauny a zároveň umožňuje nádherné výhľady do doliny a okolia, na Spišský hrad.

Celý objekt zaberá plochu 5×6 metrov. Základové päťky tvoria kamenné balvany v rohoch osadené v štrkovom lôžku do hĺbky asi 30 cm. Na nich je pripevnený rošt z drevených hranolov, na ktorom je uložená drevená podlaha. Konštrukcia sauny je z drevených masívnych hranolov naukladaných na seba do výšky 2,5 m. Pec je tesne vedľa sauny. Prúdenie vzduchu na vyhrievanie interiéru je popod drevené sedenie a zospodu pomedzi hranoly, odvod spalín je cez komín.

Sauna je chránená väčším obalom z polykarbonátových platní osadených v piatich pevných rámoch z drevených hranolov. Oplášťovanie je nepravidelného tvaru, pripevnené na základový drevený rošt. Vstupný otvor je prispôsobený drevenej konštrukcii sauny. Čiastočne priehľadný obal chráni nielen samotnú saunu, ale vytvára aj intimitu jej návštevníkom. Počas večerného saunovania sa zvykne priestor osvetliť sviečkami (objekt nemá elektrickú prípojku) a vtedy sa rozžiari ako lampión.

Rozhľadňa z drevených modulov

Stavba je citlivo umiestnená v prírodnom prostredí obce Spišský Hrhov, v lokalite Medvedieho vrchu. Vtedajší starosta obce PhDr. Vladimír Ledecký objavil v roku 2017 na Orave zaujímavý projekt drevenej rozhľadne. Prejavil záujem použiť projekt aj na Spiši a za dva roky rozhľadňa stála. Kolaudovali ju pred niekoľkými týždňami.

Autormi projektu rozhľadne z drevených modulov sú Ing. Peter Murín z Oravskej Lesnej a Ing. arch. Jozef Bátor, PhD. z Richnavy. Na projekte statiky sa podieľal spolu s Jozefom Bátorom aj Ing. Lukáš Kramarčík z Námestova. Priestor drevenej rozhľadne tvorí samostatná rozhľadňa, drevený prístrešok s informačnou tabuľou, ohnisko so sedením a ležadlo na piknik. Zastavaná plocha súboru malých drevených stavieb je 16,65 m2 a úžitková plocha 8,29 m2. Spotrebovali 32 m3 reziva, celkové náklady dosiahli 20 tisíc eur.

Celú stavbu tvorí drevená hranolová konštrukcia piatich modulov z červeného smreka kvalitatívnej triedy E 24, čiastočne oplášťovaná drevenými doskami formou záklopov. Konštrukcia je zabezpečená pomocnými a kotviacimi prvkami z oceľových laniek a spojovacích hliníkových doštičiek. Konštrukcia je ukotvená na dvoch základových pásoch šírky 600 mm, ktoré tvoria základ betónovej platne. Nerovnosti terénu previazali chemickými kotvami priemeru 120 mm.

Nosný systém tvorí konštrukcia z hranolov červeného smreka s prierezom 180×180 mm. Vonkajší rozmer modulu je 2800×2800 mm, osová vzdialenosť hranolov 2700 mm. Moduly sa líšia detailmi podľa použitia v súbore stavieb. Moduly, ktoré tvoria základ, majú dvojité doskovanie podlahy 50×30 mm s medzerou 20 mm s uchytením do nosnej konštrukcie. Na sebe položené 4 moduly majú otvor v podlahe 800×800 mm pre umiestnenie rebríka so šírkou 600 mm a medzerami medzi stupňami 240 mm. Tretí modul od zeme má naboku rovnaký modul s náročným prichytením bez ďalšej opory. Na seba uloženými troma modulmi sa dá dostať na samotný vrchol rozhľadne, ktorý je zastrešený dvojitým stropom z dosák oplechovaným plechovou krytinou. Bezpečný pohyb po všetkých poschodiach objektu umožňuje drevené zábradlie podhorského typu vystužené kovovými prvkami.

Drevo voľne exponované a vystavené dažďu budú po kompletnom vysušení (asi 1 rok po postavení rozhľadne) impregnovať náterovými hmotami s insekticídnym a fungicídnym účinkom. Pri natieraní (min. raz za 3 roky) bude potrebná aj kontrola kvality dreva, funkčnosti zavetrovacieho systému, vyčistenia spojov, aktivity hmyzu v dreve, celkovej bezpečnosti konštrukcie.

V areáli nie sú žiadne inžinierske siete. Stavby sú osvetlené fotovoltikou – cez deň sa nabíja slnečnou energiou, v noci osvetľuje.

Užívateľom areálu rozhľadne je verejnosť – obyvatelia obce a návštevníci, nadšenci prírody. Odmenou je jedinečný pohľad na krásy Spiša, Vysoké Tatry, Spišský hrad, Levoču a na Mariánsku horu. Prevádzkovateľom rozhľadne je investor – obec Spišský Hrhov.

Foto: archív obce Spišský Hrhov

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina