aktuality

Loňský rok nebyl pro italské výrobce dřevoobráběcích strojů příznivý

Loňský rok nebyl pro italské výrobce dřevoobráběcích strojů příznivý
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Na vyhodnocení dopadu pandemie na průmysl dřevoobráběcích strojů a zařízení si ještě nějaký čas budeme muset počkat. Nyní máme k dispozici ekonomické výsledky italských výrobců za rok 2019, které ale nejsou nikterak povzbudivé. A tento stav se po dramatických událostech prvních měsíců roku 2020 v dohledné době nejspíš nezlepší.

„Nyní je více než kdy jindy důležité pochopit ekonomickou situaci v odvětvích, které zastupujeme,“ řekl Dario Corbetta, ředitel Acimall, asociace italských výrobců dřevoobráběcích strojů. „Stojíme před obdobím, které bude vyžadovat silné nervy a silnou a proaktivní centrální hospodářskou politiku jako nikdy předtím, bez níž by náš rezort mohl zaplatit velmi vysokou cenu. Účinky pandemie Covid-19, jak uvádí naše studijní kancelář, bohužel přispějí k dalšímu výraznému zpomalení zaznamenanému již v roce 2019, což povede k trendu, který bude vyžadovat ještě větší úsilí k návratu na úroveň let 2016 – 2018.“

Italský průmysl dřevoobráběcích strojů a nástrojů dosáhl v roce 2019 ve výrobě hodnoty 2,266 mld. EUR, což je o 9,9 % méně než v roce 2018. Tento pokles byl důsledkem „přijatelného“ trendu v první části roku následovaného výraznějším snížením, které ovlivnilo všechny hlavní mezinárodní konkurenty v čele s Německem.

Export v roce 2019 zaznamenal pokles o 8 %, což ukazuje na pevný trend na tradičních cílových trzích. Naštěstí Itálie má více diferencované exportní toky, takže vážné potíže na některých trzích byly vyrovnány pozitivnějšími trendy na jiných.

Na domácím trhu činil pokles 13,5 %, což zvrátilo pozitivní trend trvající posledních pět let, podporovaný také fiskálními pobídkami, které umožnily mnoha společnostem modernizovat flotilu vybavení v období 2016 – 2018.

Ještě výraznější snížení ovlivnilo dovoz, a to o 17 %, zatímco obchodní bilance zůstala na vysoké úrovni (1,4 miliardy EUR). Italský průmysl dřevoobráběcích strojů a nástrojů tak znovu potvrdil silný sklon k vývozu, a tím i svoji pozici jednoho z odvětví, které nejvíce přispívají k aktivní bilanci Itálie.

CÍLOVÉ TRHY

A které země nejvíce investovaly do italských technologií? Francie, která uzavřela rok 2019 s 5% meziročním nárůstem, dosáhla celkové hodnoty 110 milionů EUR. Export klesl do Německa (102 milionů, -9,3 %), zatímco výsledek v Polsku (-20 %) byl silně ovlivněn velmi pozitivním trendem předchozích let, kdy masivní investice nasytily poptávku a způsobily současnou „pauzu k odrazu“.

V Evropě studijní kancelář Acimall zdůrazňuje snížení exportu do Španělska (-8,9 %) a do Spojeného království (-13 %). Export do Ruska a Turecka se po několika letech fungování na vysokých úrovních propadl meziročně o více než 50 %. V Africe klesl italský export celkem o 25 %. Silný trend byl zaznamenán v Severní Americe, kde zdaleka nejlepším cílem italských dřevozpracujících strojů byly Spojené státy, i když zaznamenaly 5% meziroční pokles v celkové hodnotě těsně pod 200 milionů EUR. V Jižní Americe neustále klesá Argentina a ztrácí více než 50 % (6 milionů EUR), zatímco Brazílie je zpět v růstu a dodávky z Itálie vzrostly o 30 % na 20 milionů EUR. Je ale třeba vzít v úvahu, že tento trh zaznamenal několik let trvalého poklesu, který se v roce 2018 dotýkal historického minima. Na Středním východě Itálie prodala stroje v hodnotě 33 milionů EUR, což je o 14 % méně než v předchozím roce, zatímco na Dálném východě, kde si vedoucí pozici drží Čína, činil export 63 milionů EUR, to je o 17,4 % méně než v roce 2018. Austrálie v roce 2019 nakoupila z Itálie o 38 % méně dřevoobráběcích a nábytkářských strojů v celkové hodnotě 20 milionů EUR. Stejně jako v Polsku a dalších zemích je i v tomto případě negativní trend do značné míry způsoben velmi pozitivními výsledky v roce 2018, takže sledovaný rok v zásadě ukazuje proces stabilizace tržní hodnoty.

Ukazatel

Objem v mil. euro

% srovnání s r. 2018

Výroba

2,266

-9.9

Export

1,580

-8.2

Domácí trh

686

-13.5

Import

201

-16.9

Obchodní bilance

1,379

-6.8

Zdánlivá spotřeba

887

-14.3

Ilustrační foto
 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina