aktuality

Zomrel tvorca projektov vysokoškolských areálov vo Zvolene, Nitre, Bratislave

Zomrel tvorca projektov vysokoškolských areálov vo Zvolene, Nitre, Bratislave
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Aparatea10-350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Slovenská národná galéria oznámila, že Ing. arch. Vladimír Dedeček zomrel mesiac pred svojimi 91. narodeninami – 29. apríla 2020. Významný slovenský architekt sa podieľal na projektovaní prístavby SNG v Bratislave (od roku 1964), hoci sa nerealizovala podľa jeho plánov a rekonštrukcia má byť dokončená v roku 2021. Načrtol koncepciu a vytvoril projekty vyše 90 významných stavieb na Slovensku.

Vypracoval štúdie a projekty areálu Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene (1968 – 69). Výstavbu objektov realizovali podľa jeho plánov v rokoch 1977 – 84. Symbolický tvar auly akoby pripomínal peň po stínke stromu. Odborný popis jej tvar charakterizujú dva ihlany s oktanogálnym pôdorysom navzájom spojené základňami, pričom jednotlivé trojuholníkové časti sú voči sebe pootočené. Aula je z dvoch strán obklopená dvojnásobným zalomením monobloku katedier, dekanátov a rektorátu. Klesajú zo 7-podlažnej až po 4-podlažnú výšku. Dispozičné riešenie je 3-traktové, v častiach zalomenia až 5-traktové. Prízemie tvorí vstupnú halu ako respírium do posluchární a prechod do auly.

Ing. arch. Vladimír Dedeček sa narodil 26. mája 1929 v Martine. Študoval architektúru a urbanizmus na Fakulte architektúry Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave (1947 – 52). Pracoval ako projektant Krajského projektového ústavu v Bratislave, pod hlavičkou Stavoprojektu Bratislava vytváral projekty v období 1968 – 89. Najvyššie oceneným projektom bol areál Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre (1955 – 60). Projektoval aj areál výstaviska Incheba v Bratislave (1977 – 89), vrátane 20-poschodovej centrálnej budovy (vysoká 71 m) a je dodnes najvyššou budovou v Petržalke.

Pribinov kríž II. triedy získal Ing. arch. Vladimír Dedeček za dlhoročné mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR v oblasti architektúry (2016).

Foto: Ing. arch. Vladimír Dedeček pri preberaní Pribinovho kríža. Foto: TASR
 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina